Mikkelin keskustaa. WIKIMEDIA COMMONS/MKFI, PUBLIC DOMAIN

Asuntojen hinnat laskussa – tällä alueella romahdus jopa 14 prosenttia

Joissakin kaupungeissa hinnat myös nousivat.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Asuntojen hintojen lasku jatkui kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä. Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan koko maassa 1,3 prosenttia vuodentakaisesta. Maaliskuussa laskua oli 1,6 prosenttia viimevuotisesta.

Myös edelliseen vuosineljännekseen verrattuna hinnat laskivat: loka-joulukuusta laskua tuli 0,7 prosenttia.

– Hintojen vuosimuutos on ollut miinuksella nyt kymmenen neljännestä peräkkäin. Hintoja mittaava indeksi on 13 prosenttia alempana kuin vuoden 2022 toisella neljänneksellä, jolloin hinnat ovat olleet korkeimmillaan, Tilastokeskuksen yliaktuaari Anu Rämö kertoo tiedotteessa.

Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen osakeasuntojen hinnat -tilastoon.

Alkuvuonna rivitaloasuntojen hinnat laskivat hieman kerrostaloasuntojen hintoja enemmän. Kerrostaloasunnoissa laskua oli tammi-maaliskuussa 1,2 prosenttia vuodentakaisesta ja rivitaloasunnoissa 1,5 prosenttia.

Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä vanhojen osakeasuntojen hinnat halpenivat kaikissa suurissa kaupungeissa. Suurinta lasku oli Turussa, -2 prosenttia, ja toiseksi suurinta Helsingissä, -1,8 prosenttia.

– Helsingissä hinnat ovat laskeneet jo lähes 16 prosenttia hintahuipustaan, eli vuoden 2022 toisesta neljänneksestä. Pääkaupungissa erityisesti kerrostaloyksiöiden hinnat ovat laskeneet. Suuremmissa asunnoissa lasku on ollut maltillisempaa, Rämö sanoo.

Tammi-maaliskuussa Helsingin kerrostaloyksiöiden hinnat olivat neljä prosenttia alempana kuin vuosi sitten. Vuoden 2022 huhti-kesäkuuhun verrattuna hinnat ovat laskeneet lähes 20 prosenttia.

Koko maassa yksiöiden hintojen vuosilasku oli ensimmäisellä neljänneksellä 2,5 prosenttia ja kaksioiden 0,9 prosenttia. Perheasuntojen hinnoissa laskua oli niin ikään 0,9 prosenttia.

Koko maan miinusmerkkisestä kehityksestä huolimatta vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat vuoden alussa monissa maakuntakeskuksissa, kuten Kajaanissa ja Kokkolassa.

Muutamissa keskuskaupungeissa hintojen lasku oli taas selvästi koko maan keskiarvoa rajumpaa.

– Mikkelissä hinnat laskivat peräti 14 prosenttia ja Joensuussakin lähes kahdeksan prosenttia, Rämö kertoo.

Kiinteistönvälittäjien kautta tehtyjen asuntokauppojen määrä kiihtyi alkuvuonna. Välittäjien kautta tehtiin tammi-maaliskuussa noin 30 prosenttia enemmän kauppoja kuin vuosi sitten.

Uusien osakeasuntojen kauppoja tehtiin sen sijaan kahdeksan prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Uusien asuntojen hintakehitys oli alkuvuonna päinvastaista kuin vanhoissa asunnoissa. Koko maan tasolla uusien osakeasuntojen hinnat nousivat 1,6 prosenttia viimevuotisesta.

Vuonna 2024 vanhojen osakeasuntojen kauppoja tehtiin 0,8 prosenttia edellisvuotta enemmän. Välittäjien kautta kauppa kävi keskimääräistä vilkkaammin.

Poimintoja videosisällöistämme

– Kiinteistövälittäjien kautta vanhoja osakeasuntoja myytiin noin neljä prosenttia enemmän kuin vuonna 2023, Rämö toteaa.

Välittäjien kautta tehtyjen kauppojen aineisto kattaa noin 70 prosenttia kaikista vanhojen osakeasuntojen kaupoista.

LUE MYÖS:
Kannattaako asunto ostaa vai vuokrata? Ota huomioon nämä kolme tekijää

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)