Kansanedustajan mukaan uusi vero tarkoittaisi asunto- ja mökkiomistusten verotusta. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Asunnon ja mökin omistamiselle vero? Ay-johtajan esitykselle tyrmäys

Kokoomusedustajan mukaan uutta varallisuusveroa ei tarvita.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kokoomuksen kansaendustaja Pia Kauma lyttää SAK:n puheenjohtaja Jarkko Elorannan esittämän uuden varallisuusveron.

– Varallisuusvero poistettiin 20 vuotta sitten, eikä uutta tarvita! Sitä mukaa, kun yritämme nimenomaan alentaa hyvin korkeaa veroastettamme, niin vasemmisto tai ay-liike tulee ja ehdottaa taas kerran jotain uutta, rangaistustyyppistä veroa tilalle. Ei käy!, Kauma sanoo X:ssä.

Pia Kauman mukaan suomalaisten varallisuus on osittajin juuri verotuksen takia tyypillisesti melko pientä.

– Omistetaan asunto ja sen lisäksi ehkä kesämökki. Näiden omistamisestako pitäisi vielä erikseen verottaa? Nehän on maksettu yleensä työllä, josta jo menee jyrkän progressiivinen tulovero, Kauma sanoo.

Verkkouutiset kertoo veroesityksestä tässä jutussa.

Jarkko Eloranta perusteli ”varallisuuteen perustuvaa puolustusveroa” puolustuksen menoilla. 1-2 promillen suuruinen varallisuusvero kannettaisiin yli 100 000 euron varallisuudesta. Hänen mukaansa tämä olisi oikeudenmukainen tapa kerätä osa tarvittavista rahoista.

– Leikkaukset ja heikennykset ovat koskettaneet vain osaa kansasta. Niitä on perusteltu julkisen talouden tasapainotuksella. Pian samalle joukolle tullaan perustelemaan uusia heikennyksiä puolustusmenojen kasvattamisella. Miten kasvaviin puolustusmenoihin osallistuvat he, jotka tienaavat ja omistavat eniten? Ehdotan osaratkaisuksi varallisuuteen perustuvan puolustusveron käyttöönottoa, Eloranta sanoi SAK:n edustajistossa pitämässään puheessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)