Asiantuntija varoittaa: Venäjä voi käyttää asevoimia Huippuvuorilla

Poikkeuksellisen kova reaktio venäläisaluksen takavarikkoon voi kärjistää tilannetta arktisella alueella.
Venäjän ulkoministeriö on kyseenalaistanut Norjan suvereniteetin Huippuvuorilla. / AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND
Venäjän ulkoministeriö on kyseenalaistanut Norjan suvereniteetin Huippuvuorilla. / AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND
Venäjän ulkoministeriö on kyseenalaistanut Norjan suvereniteetin Huippuvuorilla. / AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND
Venäjän ulkoministeriö on kyseenalaistanut Norjan suvereniteetin Huippuvuorilla. / AFP / LEHTIKUVA / JONATHAN NACKSTRAND

Norjan viranomaiset takavarikoivat viime viikolla venäläisen Professor Molchanov -aluksen Huippuvuorilla Ukrainan valtion energiayhtiö Naftogazin hakemuksesta.

Venäjä reagoi päätökseen voimakkaasti. Ruotsin kokonaismaanpuolustuksen tutkimuslaitos FOI:n tutkimusjohtaja Niklas Granholm pitää mahdollisena, että Moskova yrittää ottaa aluksen takaisin voimakeinoin.

– Pahimmassa tapauksessa voidaan ajatella väliintuloa aluksen takaisin ottamiseksi, Granholm sanoo Expressenille.

Moskova on kutsunut takavarikkoa merirosvoudeksi. Tutkijan mukaansa tällaista retoriikkaa voidaan käyttää perusteluna vastatoimille.

– On avattu ovi tällaiselle reaktiolle, Granholm arvioi.

Väite valtioterrorismista

Professor Molchanov määrättiin pysymään Barentsburgin satamassa Nord-Tromsin ja Senjan käräjäoikeuden elokuun 31. päivänä tekemällä päätöksellä.

Huippuvuorten hallinto pani päätöksen täytäntöön syyskuun 2. päivänä. Alus pysyy toistaiseksi Barentsburgissa.

Takavarikon taustalla on Naftogazin yritys periä Venäjältä korvauksia omaisuudesta, jonka Venäjä otti haltuunsa miehitettyään Krimin vuonna 2014. Naftogazille määrättiin vuonna 2023 maksettavaksi noin 4,22 miljardin dollarin korvaukset, ja yhtiö on pyrkinyt panemaan päätöstä täytäntöön etsimällä Venäjän omaisuutta eri maista.

Poimintoja videosisällöistämme

Venäjän presidentti Vladimir Putin on kutsunut aluksen takavarikkoa ”valtioterrorismiksi”. Venäjän ulkoministeriö on puolestaan syyttänyt Norjaa kansainvälisen oikeuden rikkomisesta ja uhannut maata vastatoimilla.

Norja on korostanut, että kyse on tuomioistuimen käsittelemästä oikeudellisesta asiasta. Käytännössä norjalaiset viranomaiset kuitenkin toteuttivat takavarikon oikeuden määräyksestä.

Strategisesti herkkä alue

Huippuvuoret kuuluu Norjalle, mutta vuonna 1920 solmittu sopimus antaa muiden sopimusmaiden kansalaisille oikeuksia harjoittaa siellä taloudellista toimintaa. Venäjällä on pitkäaikainen läsnäolo etenkin Barentsburgin kaivosyhdyskunnassa.

Niklas Granholm sanoo Huippuvuorten olevan samankaltainen strategisesti herkkä alue kuin Suwalkin käytävä, Narva tai Gotlanti. Hänen mukaansa Venäjän ja Naton mahdollinen kriisi voisi alkaa juuri näistä geopolitiikan polttopisteistä.

Yksittäistä alusta koskeva oikeuskiista voi saada kokoaan suuremman turvallisuuspoliittisen merkityksen. Asiantuntija huomauttaa Göteborgs-Postenin mukaan, että Venäjän mahdollinen voimankäyttö norjalaisella alueella muuttaisi tilanteen oikeudellisesta kiistasta valtioiden väliseksi kriisiksi tai laajemmaksi sodaksi.

LUE MYÖS:
”Unohtakaa Grönlanti” – Venäjällä on vahva läsnäolo Norjan Huippuvuorilla (VU 23.2.2026)

Selaimesta tehdään mahdollisesti pakollinen julkisella sektorilla.
Avangard-järjestelmän koe olisi ollut ensimmäinen kahdeksaan vuoteen.
Sakko määrättiin liian myöhään korjaamatta jätetyistä ”sadonkorjuujätteistä”.
Mainos