Asiantuntija: Tähän ajatukseen Suomessa ei pidä tuudittautua

Kreml voi hyötyä Saksan AfD:n ja Marine Le Penin vahvistumisesta, toteaa Henri Vanhanen.
Äärioikeistolaisen Rassemblement National -puolueen ehdokas Ranskan vuoden 2027 presidentinvaaleissa, Marine Le Pen ja puolueen puheenjohtaja Jordan Bardella.
Äärioikeistolaisen Rassemblement National -puolueen ehdokas Ranskan vuoden 2027 presidentinvaaleissa, Marine Le Pen ja puolueen puheenjohtaja Jordan Bardella. AFP/LEHTIKUVA/MEHDI FEDOUACH
Äärioikeistolaisen Rassemblement National -puolueen ehdokas Ranskan vuoden 2027 presidentinvaaleissa, Marine Le Pen ja puolueen puheenjohtaja Jordan Bardella.
Äärioikeistolaisen Rassemblement National -puolueen ehdokas Ranskan vuoden 2027 presidentinvaaleissa, Marine Le Pen ja puolueen puheenjohtaja Jordan Bardella. AFP/LEHTIKUVA/MEHDI FEDOUACH

– Enää on vaikea erottaa, ovatko Saksan Alice Weidel ja Ranskan Marine Le Pen (Donald) Trumpin jäljittelijöitä vai (Vladimir) Putinin myötäilijöitä. Lopputuloksen kannalta erolla ei välttämättä ole edes merkitystä, kirjoittaa ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntija Henri Vanhanen X:ssä.

Hän toteaa, että ”Weidel julistaa Ukrainan sodan jo hävityksi ja vaatii Saksan tuen lopettamista. Le Pen haluaa puolestaan rajoittaa Ranskan taloudellista tukea Ukrainalle”.

– Euroopan suurissa valtioissa tavoittelee valtaa poliittisia johtajia, joiden käsitys Venäjästä, Euroopan historiasta ja turvallisuudesta on hälyttävän lyhytnäköinen, Vanhanen kirjoittaa.

Hänen muistuttaa, ettei Suomessa pidä tuudittautua ajatukseen, että muu Eurooppa kulkee väistämättä samaan suuntaan kanssamme.

– En pidä AfD:n pääsyä Saksan liittohallitukseen lähivuosina todennäköisenä, mutta jo tällaisten poliittisten voimien vahvistuminen tuo mukanaan vakavia turvallisuuspoliittisia ongelma.

Vanhanen huomauttaa, että myös Kreml seuraa Euroopan vaalikalentereita.

– Miksi Putin kiirehtisi neuvotteluissa, jos hän uskoo voivansa odottaa Ukrainan tukijoiden vaihtumista omalle politiikalleen myötämielisempiin johtajiin?

Vanhanen toteaa, että Euroopan perinteisillä keskustaoikeistopuolueilla on tässä myös peiliin katsomisen paikka.

– Ne eivät ole kyenneet vastaamaan riittävän ajoissa esimerkiksi maahanmuuttoon liittyviin kansalaisten huoliin, mikä on avannut tilaa radikaaleille vaihtoehdoille. Ongelma ei kuitenkaan ole vaatimus tiukemmasta maahanmuuttopolitiikasta, vaan se, että näiden liikkeiden mukana valtaa tavoittelee myös autoritaarisuuden ihailu, Ukrainan vastaisuus ja Venäjän myötäily.

– Euroopan turvallisuuden tulevaisuus ei ratkea yksin Ukrainan taistelukentillä. Se ratkaistaan myös eurooppalaisilla vaaliuurnilla. Tämä meidän on syytä ymmärtää Suomessakin, Vanhanen toteaa.

Raskaat lennokit kuljettavat ruokaa ja lääkkeitä saarroksissa olevaan kaupunkiin.
Miestä uhkaa syyte muun muassa terrorismirikoksista.
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan lausunto ratkaisee, voidaanko hallituksen esitys käsitellä tavallisessa lainsäädäntöjärjestyksessä, Juhana Vartiainen kirjoittaa.
Mainos