Suomen ja Viron välisessä EstLink 2-sähkönsiirtokaapelissa havaittiin häiriö torstain ja perjantain välisenä yönä. Häiriön syystä ei ole vielä tietoa.
Venäjä-asiantuntija Hanna Smith toteaa Ilta-Sanomille, että sähköyhteyden häiriö sopii Venäjän harjoittaman hybridivaikuttamisen kuvaukseen, mikäli kyseessä ei ole tekninen vika.
– On vahvaa todistusaineistoa siitä, että Venäjä harjoittaa tuon tyylistä toimintaa rajojensa ulkopuolella. Se pyrkii siihen, että toiminta pysyy harmaalla alueella, eikä suoranaista syytöstä Venäjää kohtaan voida tehdä, Smith kuvailee.
Smith korostaa, että EstLinkin häiriöstä on toistaiseksi kuitenkin hyvin vähän tietoa, eikä johtopäätöksiä sabotaasista voida näin ollen vielä tehdä. Tekninen vika on mahdollinen.
Viime syksynä Itämerellä nähtiin Suomen ja Viron välisen Balticconnector-kaasuputken, Suomen ja Viron välisen datakaapelin sekä Viron ja Ruotsin välisen teleliikennekaapelin vaurioitumiset. Lisäksi syksyllä 2022 Venäjän ja Saksan välisessä Nord Stream -kaasuputkessa tapahtui räjähdys.
Smithin mukaan hybridivaikuttamisen tarkoituksena ei ole aina aiheuttaa suurta vahinkoa juuri sillä hetkellä.
– Mikäli EstLinkin häiriössä tulee todisteita jonkinlaisesta sabotaasista, on kuin tässä testattaisiin eri resilienssimekanismeja: miten nopeasti saadaan datakaapeli korjattua, millä tavalla kaasuputken vaurio vaikuttaa, ja miten sähkönsiirtoyhteyden häiriöön reagoidaan, Smith arvioi.
Suomen ja Viron välinen tasasähköyhteys EstLink 2 on pois käytöstä arviolta ensi viikon sunnuntaihin eli helmikuun neljänteen päivään asti. Asiasta kertoo kantaverkkoyhtiö Fingrid.