Riitely venäläisen yksityisarmeija Wagnerin ja Venäjän puolustusministeriön välillä jatkuu. Riita koskee Wagnerin ja puolustusministeriön välistä sopimusta.
Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu ilmoitti aiemmin, että kaikkien vapaaehtoisryhmien pitää allekirjoittaa sopimukset suoraan ministeriön kanssa. Tämä nähtiin pyrkimyksenä saada Wagner kuriin.
Myös Venäjän presidentti Vladimir Putin asettui tällä viikolla virallisesti tukemaan yksityisarmeijoiden ja niin sanottujen vapaaehtoisjoukkojen liittämistä sopimuksellisesti Venäjän puolustusministeriöön.
Wagner-ryhmän perustaja ja rahoittaja Jevgeni Prigozhin julkaisi Putinin ilmoituksen jälkeen oman vastineensa, jonka mukaan Wagner ei tule sopimusta allekirjoittamaan.
Prigorizhin katsoo, että Wagner tuli Venäjän apuun sotaan ja Venäjä lupasi vastineeksi sosiaalietuuksia.
– Näin ollen valtion tulee tietenkin osallistua tehtävänsä suorittaneiden veteraanien sosiaalietuuksiin. Kun me tulimme mukaan tähän sotaan, ei kukaan tuolloin sanonut, että meidän tulisi solmia sopimukset puolustusministeriön kanssa.
Amerikkalainen Ukrainan sodasta raportoiva ISW-ajatuspaja arvioi, että Prigozhin tuskin tulee suostumaan Venäjän vaatimukseen sopimuksesta.
ISW:n mukaan Prigozhin on jälleen kritisoinut Venäjän pyrkimyksiä tuoda Wagner-ryhmä sopimuksen alle.
Prigozhin katsoo, että Venäjä pyrkii takavarikoimaan Wagnerin muualta kuin Venäjän puolustusministeriön kautta hankkimat aseet. Lisäksi Prigozhinin mukaan Venäjä haluaisi korvata Wagnerin komentajat venäläisillä komentajilla.
Prigozhinin mukaan Venäjä ei tarjoa joukoilleen tarpeeksi aseita ja kohtelee väärin vapaaehtoisia taistelijoita. Prigozhin on valittanut useita kertoja ammuspulasta.





