”Armeija on valmis vastaamaan kaikkiin Valko-Venäjältä tuleviin haasteisiin”

Ukrainan apulaispuolustusministerin mukaan "meillä on tiedossa kaikki, kuka liikkuu minne ja kuinka paljon".
Ukrainan rajajoukkoja partioimassa Valko-Venäjän rajan läheisyydessä 3. marraskuuta. AFP/LEHTIKUVA/SERGEI SUPINSKY
Ukrainan rajajoukkoja partioimassa Valko-Venäjän rajan läheisyydessä 3. marraskuuta. AFP/LEHTIKUVA/SERGEI SUPINSKY

Ukrainan sotilasjohto saa tietoa Valko-Venäjän tilanteesta, eikä tällä hetkellä näe vihollisen hyökkäyskykyä pohjoisessa.

– Samaan aikaan puolustusvoimat ovat täydessä valmiudessa vastata kaikkiin Valko-Venäjän alueelta tuleviin haasteisiin, sanoo Ukrainan apulaispuolustusministeri Hanna Maliar Ukrinformin mukaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ukraina tarkkailee kaikkea, mitä tapahtuu, kaikki on meillä tiedossa – kuka liikkuu minne ja kuinka paljon. Tosiaankin liikettä on, mutta sitä on aina ollut. Koko hyökkäyksen ajan on ollut jatkuvaa kaluston liikkumista ja henkilöstöä Valko-Venäjän alueella, Maliar jatkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tiedetään, että Venäjä käyttää Valko-Venäjän aluetta sotilaallisiin tarkoituksiinsa.

– Tämä on sota ja Venäjä – aivan kuten me oletamme kaikkia mahdollisia skenaarioita – se kehittää myös kaikkia mahdollisia skenaarioita. Mutta sotilaiden raportoimien näkökantojen perusteella on mahdotonta sanoa suoraan, että joukkoja on riittävästi, jotta hyökkäys voisi tapahtua juuri nyt. Toisaalta tätä mahdollisuutta ei voida täysin sulkea pois, Maliar sanoi.

Maliarin mukaan Ukrainan puolustusvoimat harjoittelevat jatkuvasti pystyäkseen vastaamaan tällaisiin haasteisiin.

Legendaarisen Madyarin mukaan Nato-kenraalit eivät vielä ymmärrä millainen ekosysteemi droonisodan onnistumisen taustalla piilee.
Evp-upseeri kiinnittää huomiota ukrainalaisten optimismiin.
Ukrainalaiset tiesivät odottaa Venäjän mekanisoituja joukkoja Lymanissa,
Mainos