Iranin hengellinen johtaja ajatollah Ali Khamenei. (Photo by KHAMENEI.IR / AFP) / === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===, AFP / LEHTIKUVA

Iran piilotti jäljellä olevat ydintutkijat

Ex-tiedustelupäällikön mukaan tutkijat ovat varmasti Israelin kohteita.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Iran on piilottanut jäljellä olevat ydintutkijansa, The Telegraph paljastaa. Israel suoritti kesäkuussa useita iskuja Iranin ydinohjelmaa vastaan, ja maa on antanut ymmärtää voivansa jatkaa iskuja ja salamurhia. Israelin sotilastiedustelun Iran-yksikköä aikaisemmin johtaneen Danny Citrinowiczin mukaan Iranin ydinohjelmaa avustavat tutkijat ovat automaattisesti Israelin tähtäimessä. Tutkijat tullaan eliminoimaan, tai heitä tullaan uhkaamaan eliminoinnilla, Citrinowicz toteaa.

Varotoimenpiteenä Iran on evakuoinut maan ydintutkijoita turvataloihin Teheraniin ja muihin Pohjois-Iranin rannikkokaupunkeihin. Tutkijat ovat jättäneet kotinsa sekä työpaikkansa yliopistoilla, iranilainen virkamieslähde kertoo.

Israelilla on hallussaan lista noin sadasta iranilaisesta ydintutkijasta, The Telegraph kertoo. Maa epäilee, että osa tutkijoista on korvannut Israelin iskuissa kuolleet ydinohjelman parissa työskennelleet kollegansa. Listan tutkijoiden joukossa on räjähteiden, neutronifysiikan ja taistelukärkien suunnittelun asiantuntijoita.

Israelin tiedustelun mukaan Iranin ydinohjelma nojaa vahvasti maan yliopistojen ja tiedeyhteisön asiantuntemukseen. Israel iski kesäkuussa kahteen teheranilaiseen yliopistoon.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)