Tykistökranaatit osuivat tarkasti kohteeseensa. / Teoyaomiquu / X

Lämpökameravideo näyttää: Näin hyökkääjän kolonna tuhottiin

Venäläisjoukkoja moukaroitiin muun muassa rypäleammuksilla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan asevoimat pysäytti pääsiäisen aikaan massiivisen panssarihyökkäyksen maan itäosissa Donetskin alueella.

Venäjän 6. panssarirykmentti lähetti Avdijivkan länsipuolella sijaitsevaa Tonenken kylää vastaan 36 taistelupanssarivaunua ja 12 BMP-rynnäkkövaunua. Osasto törmäsi pian vahvaan vastarintaan.

Ukrainan asevoimille lennokkeja keräysvaroin toimittava ex-sotilas on jakanut tilanteesta uuden videon. Se on kuvattu lämpökameralla varustetulla tiedustelulennokilla.

Videolta näkyy, kuinka Ukrainan 92. prikaatin joukot moukaroivat lähestyviä venäläisajoneuvoja muun muassa tykistön rypäleammuksilla. Niiden sisältämät räjähteet osuvat kohteen päälle rengasmaisessa kuviossa.

Venäjän kerrotaan menettäneen hyökkäyksessä 12 panssarivaunua ja kahdeksan panssariajoneuvoa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)