Enemmistö aikoo äänestää Vladimir Putinille jatkokautta. AFP/LEHTIKUVA/GAVRIIL GRIGOROV

Venäläiset näkevät Ukrainan konfliktin Venäjän ja lännen välisenä sivilisaatiotaisteluna

Sota nähdään puolustuskeinona Naton ja lännen uhkaa vastaan.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Chicagon yliopiston National Opinion Research Center NORC:n tekemässä kyselyssä suurin osa venäläisistä hyväksyy Vladimir Putinin suorituksen presidenttinä, ja enemmistö aikoo äänestää hänen uudelleenvalintansa puolesta.

Korruptio ja talouden tila nousevat ensisijaisiksi kansallisiksi huolenaiheiksi, ja 55 prosenttia on huolissaan molemmista asioista. Vastaajista 65 prosenttia, jotka raportoivat taloudellisen tilanteensa heikkenemisestä, syyttää siitä nousevia hintoja.

Kaiken kaikkiaan venäläiset suhtautuvat Putinin suoritukseen presidenttinä myönteisesti. Mutta vaikka 67 prosenttia hyväksyy presidentin ulkopolitiikan, vähemmän, 58 prosenttia, hyväksyy hänen sisäisten asioiden hoitamisen.

Venäläisistä 80 prosenttia sanoo, että heidän elintasonsa on pysynyt samana tai laskenut Ukrainan sodan alkamisen jälkeen.

Venäjän presidentinvaaleja silmällä pitäen kaksi kolmasosaa kansalaisista aikoo äänestää Putinia. Naiset sanovat todennäköisemmin tukevansa hänen ehdokkuuttaan (70 %) kuin miehet (61 %).

Venäläisten asenteet kansakunnastaan ja sen paikasta globaalilla näyttämöllä ovat vahvoja. Vastaajista 94 prosentilla on vähintään kohtalainen ylpeys venäläisestä identiteetistään.

Venäläisistä 62 prosenttia uskoo, että heidän maataan kohdellaan epäoikeudenmukaisesti. Venäläisistä 64 prosenttia venäläisistä näkee Ukrainan konfliktin Venäjän ja lännen välisenä sivilisaatiotaisteluna.

Suurin osa venäläisistä (63 %) tukee maansa toimintaa Ukrainassa. Vastaajista 56 prosenttia sanoo, että sotilaalliset toimet vaikuttavat heidän äänestyspäätöksiinsä tulevissa vaaleissa. Ensisijainen tuen syy on Putinin suhtautuminen Naton ja lännen koettuihin uhkiin.

Silti 34 prosenttia on huolissaan konfliktin kehittymisestä suoraksi yhteenotoksi Naton kanssa. Niin sanottua sotilaallista erikoisoperaatiota kannattavista 19 prosenttia mainitsee pääasiallisena perusteluna maan puolustamisen Yhdysvaltoja ja Natoa vastaan.

Tutkimuksen rahoitti ja toteutti NORC Chicagon yliopistosta. Kysely suoritettiin venäjäksi 13.11.-21.11.2023 venäläisillä matkapuhelinnumeroilla kaikkialla Venäjällä, mukaan lukien Krim, mutta lukuun ottamatta Venäjän hallinnassa olevia Donbasin osia ja Etelä-Ukrainaa. Puhelinhaastattelut tehtiin satunnaisotonnalla 18-vuotiaista ja sitä vanhemmista venäläisistä, joilla on matkapuhelinnumero jonkin Venäjän matkapuhelinpalveluntarjoajan kanssa. Kyselyyn vastasi 1 046 henkilöä. Tutkimuksen virhemarginaali on 3,4 prosenttiyksikköä suuntaansa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)