Iltalehti kertoo pieksämäkeläisestä 57-vuotiaasta Esa Maarasesta, joka työskenteli parikymmentä vuotta autopeltiseppänä. Työ kulutti hänen kehonsa loppuun ja hän onkin ollut kymmenen vuotta työttömänä.
Maarasen vaivoihin lukeutuvat kuluneet sorminivelet, kuluneet olkapäät, niskassa pullistumia, neuropsykologisia ongelmia ja silmäsairaus.
Pitkästä listasta huolimatta hän ei kelpaa työkyvyttömyyseläkkeelle. Ei, vaikka hän on saanut kuudelta eri lääkäriltä B-lausunnon työkyvyttömyydestä.
– En ymmärrä kuka minut palkkaisi, koska se työkunto on menetetty. En jaksa enää tehdä valituksia. Olen kymmenen vuotta roikkunut tässä ja tehnyt valituksia sinne tänne, Maaranen kertoo IL:lle.
Kelan työkyvyttömyyseläkkeiden ratkaisukeskuksen suunnittelija Mikko Nevalainen kertoo, että Kelaan toimitettiin viime vuonna yhteensä noin 18 000 työkyvyttömyyseläkehakemusta. Näistä noin 9 500 hylättiin.
Nevalaisen mukaan hoitavien lääkärien ja Kelan asiantuntijalääkärien näkemyksissä on eroja, koska he arvioivat asiakkaan työkykyä eri näkökulmista. Vaikka hakemus hylättäisiin, ei hylkäyspäätös kiistä oireiden olemassaoloa vaan katsoo, ettei asiakas täytä kansaneläkelain tarkoittamaa työkyvyttömyyttä.
– Asiakkaan subjektiivinen kokemus keskittyy ymmärrettävästi menetettyyn työkykyyn. Työkyvystä keskusteltaessa tulisi kuitenkin keskittyä jäljellä olevaan työkykyyn ja kuntoutumisen mahdollisuuksiin, Nevalainen kommentoi.





