Toimittaja Sanna Ukkola on jakanut X:ssä kuvakaappauksen uudesta tutkimuksesta, jonka mukaan suomalaisista journalistiopiskelijoista 78 prosenttia äänestää vasemmistopuolueita.
Vasemmistoliittoa kannattaa vastanneista 44 prosenttia, vihreitä 20 prosenttia ja SDP:tä 14 prosenttia.
– Asia selviää Nordic Journalism Students 2025 -kyselystä, jossa oli mukana Tampereen yliopisto. Suomesta vastaajia oli 400. Kyseessä on kattavin aiheesta tehty tutkimus. Tutkimusta ei ole julkaistu, Ukkola sanoo.
Toimittajien puoluepoliittinen suuntautuminen on noussut usein keskustelun aiheeksi.
Suomalaisista journalistiopiskelijoista 78 prosenttia äänestää vasemmistopuolueita (vas 44 %, vihr 20 %, Sdp 14 %).
— Sanna Ukkola (@Sukkola) March 20, 2026
Asia selviää Nordic Journalism Students 2025 -kyselystä, jossa oli mukana Tampereen yliopisto. Suomesta vastaajia oli 400. Kyseessä on kattavin aiheesta tehty… pic.twitter.com/9jJLy7O5k5