Ruuvi kiristyy – Vladimir Putinilla on viimeinen tilaisuus

Diplomaatin mukaan Donald Trump aikoo lisätä painetta Kremliä kohtaan.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump nousi Marine One -helikopteriin Marylandissa 3. elokuuta. / AFP / LEHTIKUVA / BRENDAN SMIALOWSKI
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump nousi Marine One -helikopteriin Marylandissa 3. elokuuta. / AFP / LEHTIKUVA / BRENDAN SMIALOWSKI

Yhdysvaltain entinen Nato-suurlähettiläs ja Ukrainan erityisedustaja Kurt Volker arvioi paineen olevan lisääntymässä merkittävästi Venäjän johtoa kohtaan.

Vladimir Putinin aika on nyt käymässä vähiin Ukrainan sodan suhteen. Ex-diplomaatti sanoo Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin antaneen Moskovalle monta tilaisuutta konfliktin lopettamiseksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Hän yritti kovasti luoda keinon, jolla Putin olisi päässyt pois tästä tilanteesta Venäjälle kunniallisella tavalla. Hän kieltäytyi jokaisesta Trumpin tarjoamasta askeleesta tätä kohti, Kurt Volker sanoo Newsmaxin haastattelussa.

– Joten hänellä ei todellakaan ole mitään muuta vaihtoehtoa kuin kiristää ruuvia. Ja tämä on Putinin viimeinen tilaisuus, Volker jatkaa.

Volkerin mukaan Donald Trump aikoo lisätä taloudellista painetta Kremlille ja Ukrainan aseellista tukea ennennäkemättömällä tavalla. Intian ja Kiinan kaltaisiin valtioihin kohdistuvat vastatoimet voivat vähentää niiden Venäjältä ostamien raaka-aineiden määrää, mikä rokottaisi sen saamia vientituloja.

Valkoisesta talosta viestittiin viikonloppuna Intialle, ettei maa voi enää rahoittaa Moskovan sotatoimia ostamalla venäläistä raakaöljyä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Monet ihmiset hämmästyvät kuullessaan, että Intia ostaa yhtä paljon venäläistä öljyä kuin Kiina. Se on hätkähdyttävä fakta, Valkoisen talon varaesikuntapäällikkö Stephen Miller sanoi.

Kurt Volkerin mukaan Vladimir Putinille käy pian selväksi, ettei hän voi jatkaa sotatoimia Ukrainassa kovin pitkään.

– Hän menettää rahaa, hän menettää sotilaita. Ja hän ymmärtää, että tämä on riski Venäjän valtiolle ja hänen hallinnolleen, jos tilanne ei muutu, ex-diplomaatti sanoo.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos