Elokapinan lakkautusaloite yhä eduskunnassa – näin kommentoi valiokuntajohtaja

Puheenjohtaja Juho Eerola ei lähde ennakoimaan tässä vaiheessa sen kohtaloa.
Elokapinan Kulovalkea-mielenosoituskulkue marssii Mannerheimintiellä Helsingissä 9. kesäkuuta 2025. Liike on kertonut valtaavansa kadut ja pysyvänsä kaduilla useamman päivän ajan., LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Elokapinan Kulovalkea-mielenosoituskulkue marssii Mannerheimintiellä Helsingissä 9. kesäkuuta 2025. Liike on kertonut valtaavansa kadut ja pysyvänsä kaduilla useamman päivän ajan., LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kansalaisaloite ympäristöliike Elokapinan lakkauttamiseksi on yhä eduskunnan käsittelyssä. Lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola (ps.)viestittää Verkkouutisille, ettei lähde ennakoimaan tässä vaiheessa sen kohtaloa.

– Lakivaliokunta odottaa asiassa perustuslakivaliokunnan kantaa. Sitten mietimme, mitä teemme, hän lisää.

Yhdistysten lakkauttamiseen on Suomessa korkea kynnys. Voimassa olevan yhdistyslain mukaan yhdistyksen lakkauttamista voivat vaatia syyttäjä tai poliisi nostamalla kanteen, jos yhdistys toimii olennaisesti vastoin lakia tai hyviä tapoja. Asian ratkaisu on siis tuomioistuinten käsissä.

Poliisihallitus kertoi aiemmin Verkkouutisille harkitsevansa asiaa, mutta ilmoitti tammikuussa, ettei sillä ole perusteita vaatia liikkeen lakkauttamista. Valtakunnansyyttäjä oli kertonut jo marraskuussa 2024 Helsingin Sanomille, ettei aio vaatia liikkeen lakkauttamista.

Eerola kommentoi Elokapina-aloitetta tekstiviestitse, että ”kaikki meille tulleet kansalaisaloitteet käsitellään ajallaan ja huolella”.

– Läpimenoa en ala ennalta arvailemaan, Eerola jatkaa. Kansalaisaloitetta ei ehditä käsitellä kuitenkaan ennen eduskunnan kesätaukoa.

Kansalalaisaloite, jossa vaaditaan ympäristöliike Elokapinan lakkauttamista, keräsi määräajassa yli 50 000 allekirjoitusta ja eteni eduskunnan käsittelyyn.

Lähetekeskustelussa aloite oli maaliskuussa 2025, minkä jälkeen se lähetettiin käsiteltäväksi lakivaliokuntaan, jonka on määrä tehdä asiasta mietintö. Perustuslakivaliokunnalta odotetaan tähän lausuntoa.

Suojaosat työttömyysturvaan ja asumistukeen pitäisi palauttaa, Suna Kymäläinen sanoi.
Perussuomalaisten mukaan Suomi ei nouse veroja lisäämällä.
Mainos