Tutkija Ylelle: Moskova pyrkii vaikuttamaan Suomen toimijuuteen Natossa

Sinikukka Saaren mukaan Venäjällä ei liene erillistä Suomi-strategiaa.
Venäjän pääkaupunki Moskova. PIXABAY
Venäjän pääkaupunki Moskova. PIXABAY

Ulkopoliittisen instituutin tutkimusjohtaja Sinikukka Saari arvioi Ylelle, että Venäjä hakee selkeästi enemmän vastakkainasettelua Suomen ja muiden länsimaiden kanssa.

– Kuka tahansa näkee, että vastakkainasettelu on jatkuvasti kasvanut sekä Venäjän teoissa että retoriikassa, Saari sanoo Ylellä.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän ei usko, että Venäjällä olisi nimenomaan Suomeen kohdistuvaa, muusta Euroopasta erillistä pitkän aikavälin strategiaa. Saari pitää todennäköisenä, että Venäjän tavoitteissa Suomi asettuu EU:n ja Naton kontekstiin.

– Venäjän tavoitteet on Naton osalta moneen kertaan sanottu: laajenemisen estäminen ja Naton toiminnan rajoittaminen Euroopassa.

Saaren mukaan tämä heijastuu Suomeen siten, että Venäjä pyrkii pelottelemalla vaikuttamaan Suomen toimijuuteen puolustusliitto Natossa.

Itämeren operaatioista saadut kokemukset ovat Mathieu Boulèguen mukaan tärkeässä roolissa.
Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Tullin mukaan yritys väitti ajoneuvojen olevan menossa Kazakstaniin tai Turkkiin.
Mainos