Venäjän sotavoimissa kuohuu: Potkuja ja sisäistä riitelyä

Sekä johtoportaassa, että rivisotilaiden keskuudessa esiintyy laajalti tyytymättömyyttä.
Puolustusministeri Sergei Shoigu on ollut jatkuvan arvostelun kohteena. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT
Puolustusministeri Sergei Shoigu on ollut jatkuvan arvostelun kohteena. AFP / LEHTIKUVA / HANDOUT

Venäjän sotavoimissa on laajaa tyytymättömyyttä ylintä johtoa ja sodan kulkua kohtaan. Samanaikaisesti useiden korkea-arvoisten upseerien saamat potkut hiertävät ilmapiiriä. Joukoissa muhii syvää epäluottamusta. Asiasta kertoo The Times.

Asevoimissa on esiintynyt enevissä määrin vaihtuvuutta ja jonkinasteista sekoilua siitä lähtien kun Vladimir Putin aloitti hyökkäyssodan Ukrainaan viime vuoden helmikuussa. Juhannuksena nähty Jevgeni Prigozhinin Wagner-joukkojen kapina on kuitenkin tuonut kipukohdat entistä selvemmin esille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Armeijan riveissä on ensinnäkin herättänyt ihmetystä miten Prigozhin pääsi kapinan organisoinnista niin vähällä. 13 ilmavoimien sotilasta kuoli sekasorron keskellä. Tästä huolimatta kapinoitsijat nähtiin pian kapinan jälkeen neuvottelemassa Kremlissä.

Putin halusi, että Wagnerin sotilaat jäisivät Ukrainaan taistelemaan uuden komentajan alaisuuteen. Prigozhin ei tähän kuitenkaan suostunut.

– Sotilaat ovat erityisen raivoissaan: 13 lentäjää kuolee kapinassa, ja Putin anelee heidän tappajiaan pysymään Venäjällä? Ja he kieltäytyvät silti ja selviävät siitä, eräästä amerikkalaisesta sotilaslähteestä ihmetellään.

Myös tunnetun kansallismielisen Kreml-kriitikon Igor Girkinin pidätys ärsyttää monia. Girkin on kritisoinut muun muassa puolustusministeri Sergei Shoigua ja pääesikunnan päällikkö Valeri Gerasimovia sodan heikosta johtamisesta.

Samalla kun kapinalliset ja turvallisuusviranomaiset ovat päässeet kapinan tiimoilta kuin koirat veräjästä, tavalliset sotilaat ovat joutuneet kantamaan suurimman vastuun.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kenraali Sergei Surovikin, ilmavoimien komentaja ja ehdokas Gerasimovin seuraajaksi, on ilmeisesti pidätettynä. Häntä syytetään kapinan tietämisestä etukäteen.

Myös korkea-arvoiset upseerit Andrei Yudin ja Vladimir Alexeyev ovat kadonneet julkisuudesta ja ovat ilmeisesti kuulusteltavina. Toiset on yksinkertaisesti erotettu, kuten kenraalimajuri Nikolay Gostev ja kenraalimajuri Vladimir Seliverstov.

Viimeisimpänä tapauksena kenraalimajuri Ivan Popov poistettiin johtotehtävistä Ukrainassa hänen kritisoituaan kovin sanoin sodan johtoa. Popov olisi halunnut kierrättää väsyneitä joukkojaan pois rintamalta.

Venäjällä rekisteröitiin yön mittaan yhteensä lähes 400 droonia.
Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Tullin mukaan yritys väitti ajoneuvojen olevan menossa Kazakstaniin tai Turkkiin.
Mainos