Nordean verkko- ja mobiilipankin maksuissa ilmeni torstaina häiriö. Nordea tiedotti asiasta Twitter-tilillään.
Häiriön vuoksi osalla asiakkaista maksujen vahvistaminen ei toiminut. Myös erääntyvien maksujen ja tilitietojen näkymisessä oli viivettä tai tiedot eivät näkyneet lainkaan.
Osa asiakkaista on myös kertonut, että heidän palkkansa ei ole saapunut tilille ajoissa.
Nordea tiedotti myöhemmin, että torstaina alkanut häiriö saatiin korjattua torstain ja perjantain välisenä yönä.
Nordean verkkopankissa on viime aikoina ollut useita häiriöitä. Viimeksi verkkopankin toiminnassa oli ongelmia aiemmin tällä viikolla.
LUE MYÖS:
Eikö verkkopankki toimi? Näissä tilanteissa voit vaatia pankilta hyvitystä
Osalla asiakkaistamme maksujen vahvistaminen ei toimi tällä hetkellä verkko -ja mobiilipankissa. Myös erääntyvien maksujen ja tilitietojen näkymisessä voi olla viivettä tai tiedot eivät näy lainkaan. Korjaamme tilannetta parhaillaan.
— Nordea Asiakaspalvelu (@Nordea_Aspa) June 15, 2023
Artikkeli päivitetty 16.6.2023 kello 9.55: Nordean mukaan häiriö on korjattu.