Turkin presidentti hehkuttaa erityistä Vladimir Putin-suhdettaan

Recep Tayyip Erdoğanin mukaan Turkki ei ole asettamassa pakotteita Venäjälle.
Turkin ja Venäjän presidentit vuonna 2020. - LEHTIKUVA / AFP
Turkin ja Venäjän presidentit vuonna 2020. - LEHTIKUVA / AFP

Recep Tayyip Erdoğan sanoo amerikkalaiskanava CNN:n haastattelussa, että Turkki ja Venäjä tarvitsevat toisiaan kaikilla mahdollisilla alustoilla.

– Emme ole siinä pisteessä, että asettaisimme Venäjälle pakotteita. Lännen pakotteet eivät sido meitä. Me olemme vahva valtio, ja meillä on positiivinen suhde Venäjän kanssa, Erdoğan sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Turkissa äänestetään ensi viikolla maan presidentinvaalin toisella kierroksella. Erdoğanin vastustaja Kemal Kılıçdaroğlu on luvannut korjata maan vaurioituneet suhteet länsimaihin. Erdoğanin henkilökohtaiset suhteet Venäjään hän korvaisi valtiollisilla.

Istuva presidentti Erdoğan syyttää Kılıçdaroğlua pyrkimyksistä erottaa Turkki Venäjästä. Hänen mukaansa Ukrainan viljasopimuksen keskiviikkona neuvoteltu kahden kuukauden jatko ei olisi ollut mahdollista ilman hänen hallintoaan.

– Tämä oli mahdollista, koska meillä on erityinen suhde presidentti Putinin kanssa, Erdoğan sanoo CNN:lle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Haastattelussa presidentti kommentoi myös Ruotsin Nato-hakemusta.

– Niin kauan kuin Ruotsi sallii turkkilaisten terroristiryhmien sivuhaarojen liikkua vapaasti Tukholman kaduilla, emme voi suhtautua myönteisesti Ruotsin Nato-jäsenyyteen, hän sanoo.

– Emme ole valmiita Ruotsin jäsenyyteen juuri nyt, koska Nato-maalla pitäisi olla vahva kanta terrorismin torjunnassa.

Kerta oli jo kolmas kymmenen päivän aikana.
Vierastaistelijat heitetään yleensä etulinjaan erittäin vähäisen tai olemattoman koulutuksen jälkeen.
Vanhojen laitteiden kysyntä kasvoi räjähdysmäisesti.
Mainos