30 Hornetia taivaalle hetkessä – USA:ssa suurharjoitus

Merijalkaväen valmiusharjoituksessa F/A-18 Hornet -hävittäjät lähetettiin ilmaan Kaliforniassa vain muutamassa minuutissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltain merijalkaväki on järjestänyt mittavan F/A-18 Hornet -hävittäjien pikalaukaisuharjoituksen Miramarin lentotukikohdassa Kaliforniassa.

Hävittäjät asettautuivat kiitoradalle yli kilometrin pituiseen jonoon. Niin sanotussa Elephant Walk -harjoituksessa sotilaskoneet lähetetään tietyllä hetkellä ilmaan mahdollisimman nopeasti, eli seuraavat koneet siirtyvät lähtöasemiin hyvin pienin varovälein.

The Aviationist -sivuston mukaan kiitoradalta ampaisi taivaalle kerrallaan neljä Hornetia, kunnes kaikki eli reilut 30 hävittäjää oli saatu ilmaan muutaman minuutin kuluessa.

– Tällaisen kyvykkyyden sotilaallinen merkitys on itsestäänselvää. Harjoitus tarjoaa realistisen mahdollisuuden varmistaa, että laivue pysyy taisteluvalmiina ja on käytettävissä lyhyellä varoitusajalla, Miramarin päällikkö, eversti Simon Doran toteaa tiedotteessa.

Yhdysvaltain laivasto luopui samana päivänä viimeisistä operationaalisessa käytössä olleista vanhemman sukupolven Horneteista. Koneet on korvattu vaiheittain F/A-18E/F Super Hornet -hävittäjillä, jotka ovat mukana myös Suomen HX-hankkeessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)