Wall Street Journal on haastatellut ISIS:n riveistä Syyriasta paenneita teini-ikäisiä poikia.
17-vuotias Jomah kertoi istuneensa muiden kanssa ympyrässä, jonne opettajat toivat kolme pelokasta syyrialaisvankia ja pakottivat heidän polvilleen.
Opettajat kysyivät vapaaehtoisia ja sanoivat mestaajien saavan Jumalalta lahjoja. Nuorimmat nostivat kätensä.
“Se oli kuin oppiminen leikkaamaan sipulia. Otat häntä otsasta ja hitaasti viillät kurkun poikki”, Jomah kuvailee.
Irrotettuja päitä kierrätettiin ringissä.
Jomah sanoo tottuneensa asiaan ajan myötä ja heille esitettyjen videoiden auttaneen.
”Jumala kirotkoon isäsi joka antoi sinulle elämän, koira. Tuokaa meille uusi, elävä”, hymyilevä lapsi huutaa eräällä videolla ruumiille.
Jomah sanoo liittyneensä ISIS:iin tylsyyden takia. Perheille maksetaan pojista 150 dollaria kuukaudessa.
17-vuotias Ismail sanoo häntä käsketyn mestaamaan kaikki erään heimon 14-45 -vuotiaat miehet. 10-vuotias veli otti homman. Hän sanoi puhelimessa veljeään vääräuskoiseksi ja kehotti palaamaan, tai häntä kohtaa Jumalan laki.
Veljekset olivat käyneet läpi 45 vuorokauden kurssin sharia-laista ja 15 vuorokauden koulutuksen aseisiin ja räjähteisiin. Päivät alkoivat rukouksilla aamuneljältä ja päättyivät rukouksiin iltayhdeksältä.
15 vuorokauden aikana pojat valmistettiin joko taisteluun, vartijoiksi, henkivartijoiksi tai itsemurhapommittajiksi.
”Tyhmät valittiin aina itsemurhapommittajiksi”, eräs 14-vuotias ex-sotilas kertoo.





