Karkotettiin Norjasta viideksi vuodeksi – pidätettiin kaksi päivää paluun jälkeen

Viimeksi kuluneiden kahden ja puolen vuoden aikana Oslon alueella Norjassa on Aftenpostenin mukaan tuomittu ainakin 352 turvapaikanhakijaa vankeuteen tai sakkoihin. Suurin yhteinen nimittäjä tuomituille on huumeet.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Lehti kertoo esimerkkinä oikeuden istunnosta, jossa 30-vuotias Guineasta kotoisin oleva turvapaikanhakija on oikeudenjakajien tentattavana. Vuoden 2011 syyskuussa viideksi vuodeksi Norjasta karkotettu mies palasi maahan tämän vuoden kesäkuun 5. päivä. Kaksi päivää myöhemmin poliisi pidätti hänet huumeiden hallussapidosta. Osoitetta miehellä ei ole ja ammattia kysyttäessä hän vastaa työskentelevänsä espanjalaisessa urheiluliikkeessä.

Lehden mukaan elokuun alusta lähtien Norjassa on rekisteröity 6 257 uutta turvapaikanhakijaa. Vastaanottokeskuksissa asuu 15 798 henkilöä.

Turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista tai niiden laadusta ei Aftenpostenin mukaan ole olemassa virallista tilastoa, koska viranomaiset eivät sellaista pidä yllä. Sen sijaan lehden oman selvityksen mukaan Oslossa ja sen ympäristössä sijaitsevissa vastaanottokeskuksissa kukoistaa laaja rikollisuus.

Selvityksen perusteella suuri osa tuomituista on elättänyt itsensä huumeiden myynnillä sekä varkauksilla asuessaan norjalaisessa vastaanottokeskuksessa ja nauttien sen etuuksista.

Vuoden 2011 tammikuun alusta tämän vuoden elokuun 21. päivään mennessä oikeusistuimet Oslon alueella ovat tuominneet 352 turvapaikanhakijaa. Yli puolet tuomioista on johtunut huumeista. Lisäksi 14 prosenttia tuomioista on johtunut asiakirjaväärennöksistä, lähinnä vääristä henkilöllisyyspapereista.

Reilussa viidesosassa tapauksista syytetty on rikkonut kolmea tai useampaa rikoslain pykälää. Lisäksi ainakin 36 prosentissa tapauksista syytetty asuu vastaanottokeskuksessa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)