”Venäjällä on vähemmän sotilaslentäjiä kuin sotilaslentokoneita”

Viimeaikaiset lentokoneturmat yhdistetään harjoitusten runsauteen ja koulutettujen lentäjien puutteeseen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Venäjä menetti turmissa viime kuussa viisi erilaista lentokonetta. Defense Newsin mukaan läntinen puolustusministeriön virkailija pitää turmia seurauksena vanhan kaluston liikakäytöstä ja ammattimaisten lentäjien puutteesta.

Venäjän lentoaktiivisuus nousi dramaattisesti sen jälkeen, kun maa miehitti Krimin maaliskuussa 2014.

”Kaluston enemmistö, lukuunottamatta (viimeksi pudonnutta) uudempaa Su-34:aa, on hyvin vanhaa. Anatoli Serdjukovin ja Sergei Shoigun (puolustusministeri)aikana koneita on käytetty laajalti, erityisesti niin kutsutuissa kuuluisissa pikatarkastuksissa”, venäläislähde sanoo uutisessa.

”(Venäjällä) on vähemmän pilotteja kuin lentokoneita, ja he antavat nuorille lentäjille tehtäviä joita tulisi antaa kokeneille lentäjille”, venäläislähde jatkaa.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)