Pakolaisten paluu Calais’n alueelle on The Independentin mukaan alkanut vain viikkoja sen jälkeen, kun Viidakoksi kutsuttu suuri hökkelikylä purettiin suuressa viranomaisoperaatiossa.
Maaseutualueella on nyt lehden mukaan jo ainakin kuusi leiriä, joista jokaisessa asuu useita pakolaisia ja maahanmuuttajia. Asukkaiden määrä on ollut viime aikoina tasaisessa kasvussa.
Monet takaisin alueelle palanneista ovat lehden mukaan alaikäisiä, joiden turvapaikkahakemukset hylättiin Britanniassa aiemmin tässä kuussa. He ovat nyt päättäneet pyrkiä Britanniaan omia reittejään koettuaan ranskalaisten vastaanottokeskusten heikot olosuhteet.
Eräs näistä piiloleireistä on 30 kilometrin päässä Calais’n satamasta lähellä Norrent-Fontes’n kylää. Vuonna 2008 perustetussa leirissä asuu tällä hetkellä 130 pakolaista, mutta asukkaiden määrä on viime viikkoina kasvanut nopeasti.





