Saksalaisen Forsa-tutkimuslaitoksen tekemän tuoreen mielipidemittauksen mukaan vihreiden kannatus on romahtanut alhaisimmalle tasolleen sitten vuoden 2009. Puolue menetti edelliseen mittaukseen verrattuna kaksi prosenttiyksikköä. Kannatus on nyt 9 prosenttia.
Saksassa järjestetään liittopäivävaalit puolentoista viikon kuluttua 22. syyskuuta.
Hessenin osavaltion vihreiden puheenjohtaja Tarek Al-Wazir myöntää, että puolueella on ”viestinnällinen ongelma” veropolitiikassaan. Al-Wazir kommentoi vihreiden suunnitelmia tuloveron korottamisesta suurituloisten kohdalla ja varallisuusveron käyttöönottamisesta Frankfurter Rundschaulle.
– Moni ihminen ajattelee, että nämä toimenpiteet kohdistuvat heihin, vaikka näin ei ole. Kyseessä on selvästi viestinnällinen ongelma.
– Jos kolmasosa ihmisistä luulee kuuluvansa ylimpään seitsemään prosenttiin, niin silloin jokin ei täsmää.
Al-Waziri on kuitenkin luottavainen, että vihreät kykenevät selventämään politiikkaansa.
– Emme yritä piinata ihmisiä politiikallamme. Vihreät haluavat antaa rehellisiä vastauksia kysymyksiin siitä, mistä saadaan rahaa velkojen maksamiseen, infrastruktuurin kehittämiseen ja tulevien haasteiden käsittelemiseen.
Forsan mielipidemittauksen mukaan tämänhetkisellä hallituskoalitiolla on kannatuksessa pieni etumatka oppositioon nähden.
Kristillisdemokraattien (CDU) kannatus on 39 prosenttia (- 1), ja liberaalien (FDP) kannatus on kuusi prosenttia (+ 1).
Sosiaalidemokraatit nostivat kannatustaan kahdella prosenttiyksiköllä 25 prosenttiin. Vihreät menettivät kaksi prosenttiyksikköä, ja puolueen kannatus on nyt 9 prosenttia.
Vasemmistopuolueen (Die Linke) kannatus on 10 prosenttia.





