Nuoren miehen uutisoitiin hyökänneen varhain tiistaiaamuna puukon kanssa Münchenin Grafinkin rautatieasemalla. 50-vuotias mies kuoli sairaalassa ja kolme on sairaalahoidossa.
Independentin mukaan tekijä on 27-vuotias saksalainen mies. Hänet pidätettiin hieman tekojen jälkeen.
Paikallisen Merkur-lehden mukaan mies oli huutanut ”te olette uskottomia”. Hän oli paljain jaloin.
Tekoja kuvaillaan ”umpimähkäisiksi”. Lehdenjakajan kerrotaan saaneen puukosta selkäänsä.
Ensimmäiseen uhriin mies oli iskenyt junassa. Tämän jälkeen hän puukotti toista miestä asemalla ja kävi kahden pyöräilijän kimppuun.
Kolme muuta uhria ovat 43-, 55- ja 58-vuotiaita.
Syyttäjänviraston puhemiehen mukaan tekijällä on ”islamistinen tausta”. Poliisi on vahvistanut teon olleen poliittinen.
Myöhemmin kuitenkin Baijerin sisäministeri totesi, ettei islamistisesta taustasta olisi viitteitä ja tekijällä oli ilmeisesti psyykkisiä ja huumeongelmia.
Saksan viranomaiset ottivat iskun jälkeen käyttöön lisääntyneet turvatoimet julkisissa kohteissa ja turistinähtävyyksissä.





