MTK:n mielestä hallituksen liikennepolitiikka ei tue biotaloutta

Hallituksen liikennepoliittiset linjaukset eivät Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliiton mielestä tunnista biotalouden perusvaatimuksia.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

MTK:n toiminnanjohtajan Antti Sahin mukaan hallitukselta puuttuu joko perustietoa biotalouden toimintaedellytyksistä tai poliittista halua investoida kasvukeskusten ulkopuolelle.

Hän puhui torstaina Metsänomistajien Liitto Järvi-Suomen vuosikokouksessa Mikkelissä.

MTK:n mukaan samaan aikaan kun yhä useampi suomalainen ajaa metrolla tai raitiovaunulla, rekkakuskit etsivät kiertoteitä päästäkseen puupinojen ääreen tai hakemaan elintarvikkeita maatiloilta, koska tiet ja sillat eivät kanna raskasta kalustoa.

Sahin mielestä biotalousstrategian 100 000 työpaikan tavoitteen toteutuminen edellyttää maaseudun alemman asteisen tieverkon määrätietoista kunnossapitoa ja parantamista.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)