Asiasta kerrotaan yliopiston nettisivuilla. Arkeologisissa kaivauksissa Kaarinan Ravattulasta paljastui kapeakuorisen kirkkorakennuksen hyvin säilynyt kiviperustus. Kirkkorakennus on ajoitettu 1100-luvulle varhaiskeskiaikaisen romaanisen rakennustyylin ja esinelöytöjen perusteella.
Muinainen rakennus on ollut pituudeltaan noin 10 metriä ja leveydeltään kuusi metriä. Siinä on ollut erillinen runkohuone ja tätä kapeampi kuoriosa. Tutkimuksissa kirkon itäreunalta löydettiin myös alttarin kiviset perustukset.
Löytö on ainutlaatuinen Suomessa. Tutkijoiden mukaan nyt paljastuneen löydön kaltaisia paikkoja on etsitty 150 vuoden ajan tuloksetta.
Kirkkorakennus on ajalta ennen tunnettua seurakunnallista järjestäytymisvaihetta. Kirkko on todennäköisesti toiminut läheisen kylän asukkaiden yksityis- tai kyläkirkkona 1200-luvun alkupuolelle asti.
Tänä vuonna tehdyissä tutkimuksissa saatiin myös selville, että jo aiemmin alueelta löytynyt kalmistoalue on aikaisempaa huomattavasti laajempi. Nyt tunnistettu kirkollinen rakennus on sijainnut hautausmaa-alueen keskellä.
Löytöalue muodostaa ainutlaatuisen, hyvin säilyneen kokonaisuuden Aurajoen varrella, vain muutaman kilometrin etäisyydeltä Turun keskustasta. Kaivauksissa esiin kaivettua aineistoa analysoidaan tutkijoiden mukaan yksityiskohtaisemmin syksyn ja talven kuluessa, jolloin muun muassa kirkkorakennuksen ikä ja käyttöaika saadaan tarkennettua. Lisäksi pyritään selvittämään syitä sille, miksi kirkon käyttäminen on lopetettu.
Koska asiakirjalähteitä Suomesta ei kyseiseltä aikakaudelta ole juuri säilynyt, avaa löytö merkittävällä tavalla tietä myös kristinuskon Suomeen tulon sekä maamme kirkollisen järjestäytymisen varhaisvaiheiden tutkimukselle.





