Suomi ja Kreikka samassa talouden sarjassa

Kreikan ja Suomen bruttokansantuotteiden luvut ovat Euroopan karuimmat.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Euroalueen talouskasvu hidastui ennakoitua enemmän loka–joulukuussa.

Euroopan unionin tilastokeskuksen Eurostatin tuoreiden tilastojen mukaan kausivaihtelusta tasoitettu bruttokansantuote kasvoi euroalueella ainoastaan 0,1 prosenttia edellisestä vuosineljänneksestä. Koko EU:n alueella kasvua oli 0,2 prosenttia.

Eniten bruttokansantuote kasvoi viimeisellä neljänneksellä Irlannissa (1,8 prosenttia) Maltalla (1,7 prosenttia) ja Romaniassa (1,5 prosenttia). Seuraavaksi valoisimmat luvut olivat Unkarissa, Liettuassa ja Virossa, jossa bruttokansantuote kasvoi 1,0 prosenttia.

Koko listan häntäpäässä ovat Suomi ja Kreikka, joissa bruttokansantuote supistui 0,7 prosenttia. Italiassa bruttokansantuote pieneni viime vuoden lopussa puolestaan 0,3 prosenttia ja Ranskassa 0,1 prosenttia. Ranska on euroalueen toiseksi suurin kansantalous ja Italia kolmanneksi suurin.

Italian, Ranskan ja Saksan tulokset vaikuttivat talouskasvun ennakoitua voimakkaampaan hidastumiseen koko Euroopassa. Vielä edellisellä vuosineljänneksellä eli heinä–syyskuussa bruttokansantuote kasvoi euroalueella 0,3 prosenttia.

On todennäköistä, että Suomen talous supistuu myös alkuvuonna, jos Tilastokeskus ei taas muuta merkittävästi loppuvuoden tietoja bruttokansantuotteesta. Tällöin Suomi vajoaisi teknisesti taantumaan. Tekninen taantuma merkitsee sitä, että bruttokansantuote supistuisi kahdella peräkkäisellä vuosineljänneksellä, vaikka se vuositasolla kasvaisi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)