Ajokeli muuttuu huonoksi iltapäivästä alkaen osassa maata

Sää lauhtuu etenkin etelässä ja lännessä.
LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Idässä on sunnuntaina aluksi poutaista ja kylmää. Lännessä esiintyy hajanaisia lumisateita. Illalla laaja sadealue leviää maahan lännestä, ja sää lauhtuu etenkin etelässä ja lännessä, kertoo Ilmatieteen laitos.

Ajokeli heikkenee iltapäivästä alkaen osassa maata. Varoitus huonosta ajokelistä on annettu muun muassa Kanta-Hämeen, Pirkanmaan, Keski-Suomen ja Pohjanmaan alueille.

Forecan mukaan lämpötila on lounaisrannikolla ja Ahvenanmaalla 4–7 astetta. Yleisemmin etelässä ja lännessä lämpötila vaihtelee −4 ja +2 asteen välillä, idässä ja pohjoisessa 4–14 pakkasasteen välillä.

Sunnuntaina illalla lumisateet yltävät itään asti, ja lännessä sään lauhtuessa sade muuttuu paikoin vedeksi.

Lämpöaallossa paahtuva Pariisi rakentaa valtavaa kaukokylmäverkkoa, joka nojaa Seine-joen veteen.
Loppuviikolla lämmin ilmamassa väistyy Suomen yltä.
Tukalat olot Budapestin lentokentällä voivat jopa vaarantaa lentoturvallisuutta, sanovat työntekijät.
Mainos