Tuore väitöskirja osoittaa, että Saaristomerellä valon määrä vedessä vaihtelee merkittävästi sekä alueellisesti saariston eri osissa että ajallisesti kesäkauden aikana.
Uusi yliopistojen rahoitusasetus parantaa yliopistojen rahoituksen avoimuutta, kun strategisen rahoituksen perusteet määritellään ensimmäistä kertaa asetustasolla, toteavat kokoomuksen kansanedustajat Sanna Lauslahti ja Saara-Sofia Sirén.
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja kannattaa vuoden opettajaksi valitun Maarit Korhosen ajatusta perustaa huono-osaisille lapsille tarkoitettuja kesäsiirtoloita.
Peruskoulun uudistamisessa keskitytään oikeisiin asioihin eli uuteen pedagogiikkaan ja opettajien osaamisen kehittämiseen, sanoo opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.).
Kokoomuksen eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja Ben Zyskowicz arvioi, että kokoomuksen puheenjohtajakisasta on tulossa pikemmin henkilö- kuin linjavaali.
Harri Jaskarin mukaan nyt tarvitaan valtion puolelta ”aitoja mielenliikkeitä” muuttavia tekoja. Muuten muut tahot alkavat johtaa Suomen talous- ja veropolitiikkaa.
Tasa-arvo-ohjelman toimilla hallitus haluaa muun muassa ehkäistä naisiin kohdistuvaa väkivaltaa ja lähisuhdeväkivaltaa sekä pienentää miesten hyvinvointieroja.
Suomalainen virkamiesdelegaatio on neuvotellut alkuviikosta Kabulissa sisäministeriön kansliapäällikkö Päivi Nergin johdolla Afganistanin viranomaisten kanssa afganistanilaisten turvapaikanhakijoiden paluusta ja palauttamisesta.
Kirjastoissa järjestetään Etelä-Suomessa yhä enemmän erilaisia tapahtumia, mutta kirjastokäyntien ja lainausten määrät ovat jo vuosia vähentyneet pikku hiljaa sekä etelässä että koko Suomessa.