Artikkelit: -FI

Onko Suomessa niin vähän työttömiä, että määrää pitää ehdoin tahdoin pyrkiä lisäämään?
Vasemmistoliitto vaatii, että Suomi tavoittelee negatiivisia ilmastopäästöjä 2030-luvun alussa.
Suomen antennitelevisioverkoissa oli tarkoitus siirtyä DVB-T2-lähetystekniikkaan 31.3.2020 mennessä.
Kokoomusnaisten puheenjohtaja Sofia Vikman toivoo hallituksen tarttuvan pakkoavioliittojen kitkemiseen.
Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Minna Helle on toiveikas, että riita pienten yritysten irtisanomisperusteista ratkeaa.
JHL vaatii irtisanomislain yksityiskohtaisten perusteluiden valmistelua kolmikantaisesti.
SAK:n hallituksen käsittelyn johdosta Palvelualojen ammattiliitto PAM jäädyttää työtaistelutoimenpiteensä toistaiseksi.
Pro edellyttää STTK:n päätöksen mukaisesti, että työsopimuslain muuttamiseen liittyvät perustelut on valmisteltava kolmikantaisesti.
Hallitus on tyytyväinen, että työntekijäkeskusjärjestöt tarttuivat kompromissiesitykseen irtisanomiskiistassa.
Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty vaatii palauttamaan kolmikantaisen yhteistyön kunnian.
ERTO, SuPer ja Tehy ovat huolissaan terveys- ja sosiaalialan henkilöstön jaksamisesta ja palvelujen heikkenemisestä ulkoistusten yhteydessä.
SuPerin mukaan hallituksen uusi esitys irtisanomislaiksi on rakenteeltaan hyvä, mutta vailla perusteluja.
Puhemies linjasi, että eduskunnan ensi viikon istuntotauon aikana ei tulisi järjestää valiokuntien kokouksia.
OAJ:n järjestölliset toimet keskeytetään välittömästi ja ne lopetetaan kolmikantaisen jatkovalmistelun alettua.
Tärkeimmät harjoituskokonaisuudet ovat osa pohjoismaista sekä Ruotsin ja USA:n kanssa tehtävää yhteistyötä.
Keskusjärjestön jäsenliitot tekevät omat päätöksensä työtaistelutoimien keskeyttämisestä.
Arviointineuvosto suosittelee, että hallitus harkitsee jatkotoimenpiteitä lausunnon perusteella.
Toimihenkilöliitto ERTOn mielestä hallituksen esitys yhteiskuntarauhan palauttamiseksi ei vielä ole riittävän selkeä.
Kansanedustaja huomauttaa tavaroiden vapaan liikkuvuuden kuuluvan EU:n perusoikeuksiin.
STTK:n mukaan hallituksen esitys antaa edellytykset järjestöllisten toimien keskeyttämiseen, ei lopettamiseen.
Eurostatin tiedot vuodelta 2016 osoittavat, että sukupuolten palkkaero on Suomessa 17,4 prosenttia EU-keskiarvon ollessa 16,2 prosenttia.
Kokoontumislakiin ehdotetaan muutosta, jonka mukaan mielenosoituksesta olisi tehtävä ilmoitus poliisille entistä aiemmin.
Akavan mukaan luottamuksen palauttaminen työmarkkinoille on Suomen etu.
Kansanedustaja vaatii sisäministeriä tutkimaan, miksi kielteisten päätösten määrä on kasvanut lyhyessä ajassa.
Suomen kielen lautakunnan mukaan suomen kielen asema on uhattuna ja sen roolin rapistuminen on huomattavissa erityisesti asiakaspalvelussa.
Maailmantalouden kasvun hidastuminen näkyy teknologiateollisuuden yritysten markkinatilanteessa.
Pohjois-Korean eliitti käyttää yhä enemmän LinkedIn-verkkoyhteisöpalvelua.
Davide Casaleggio nosti Viiden tähden liikkeen Italian hallitukseen valeuutisilla ja Venäjä-myönteisellä propagandalla.
Työmarkkinoiden muutos ja demokratian puolustaminen edellyttävät rakenteisiin ulottuvia uudistuksia.
STTK:n puheenjohtaja Antti Palolan mukaan EK:n linjanmuutoksella on ollut valitettavia seurauksia.
Palvelualojen ammattiliitto PAM tiedotti perjantaina kolmannesta vartiointialan lakosta.
Kokoomusjohtajan mukaan ilman motivoituneita palkansaajia ei ole onnistuneita yrityksiä.
CDU:lle ja SPD:lle povataan tappiota Hessenin osavaltiovaaleissa sunnuntaina.
Kansanedustajan mukaan terveydenhuollon päivystykset pitäisi rajata lakkojen ulkopuolelle.
Vakavien rikosten tuomioiden tiukennus palauttaa kansanedustajan mukaan uskottavuutta oikeusjärjestelmää kohtaan.
Keskusjärjestön puheenjohtajan mukaan hallitus on ajanut luottamuksen pakkaselle viime vuosien aikana.
USA:n ilmavoimien Red Flag tarjoaa poikkeuksellisen harjoitusympäristön, eversti Timo Herranen kertoo.
Alaskan Red Flag -harjoituksessa on erikoistuttu matkimaan mahdollisten vihollisten toimintaa.
Sinead O'Connorin mukaan kaikki pyhät kirjoitukset päätyvät islamiin.