Jarkko Eloranta MT:lle: SAK:lta ei apua työttömyysturvan heikennyksiin

SAK:n puheenjohtajan mukaan työllisyystoimia on katsottava myös palkansaajien puolelta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Hallituksen asettama valtiovarainministeriön työllisyystyöryhmä esitti perjantaina muistion rakenteellisiksi työelämän uudistuksiksi. Mukana listalla on ammattiliittojen keskusjärjestö SAK:n tiukasti vastustamia toimia: eläkeputken poisto ja työttömyysturvan porrastus sekä tuen keston että määrän suhteen.

SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta kommentoi Maaseudun Tulevaisuudelle, ettei ”SAK:n puolella ei ole ainakaan tässä vaiheessa mahdollisuuksia neuvotella vaikkapa työttömyysturvan heikennysesityksistä”.

Kansliapäällikkö Martti Hetemäen johtama työryhmä laskee työllisyyden kasvavan 60 000 henkilöllä esitetyillä toimenpiteillä. Edellä mainittujen toimien lisäksi palkkatukea maksettaisiin vain yrityksissä tehtävälle työlle. Työkyvyttömyyseläkkeiden ammatillisesta harkinnasta luovuttaisiin, ja aikuiskoulutustuki muutettaisiin lainapainotteiseksi tai se lakkautettaisiin.

Työttömien työnhaun palvelut sekä valvonta- ja sanktiojärjestelmä uudistettaisiin työnhakijan omaraportointiin perustuen.

Työmarkkinajärjestöjen keskinäisellä työllä ei ole Elorannan arvion mukaan nähtävissä apuja hallitukselle ainakaan työttömyysturvan heikennysten osalta. Eloranta kuitenkin arvelee, että ammattiyhdistysliikkeen kannalta vaikeitakin asioita nähdään jatkossa pöydillä.

− Meille on tärkeää se, että jos jotain muutoksia tehdään, asioita katsotaan myös palkansaajien puolelta. Tasapainoa on pyrittävä hakemaan. Pelkät heikennykset eivät ole tie eteenpäin, vaan pitää olla myös työelämän ja työttömyysturvan kehittämistä.

Hallitus tavoittelee kaudellaan 60 000 uutta työpaikkaa ja 75 prosentin työllisyysastetta. Jos kunnianhimoa siitä korotetaan, myös aikataulua tulisi jatkaa, Eloranta sanoo.

Työehtosopimukset solmittiin liittojen välillä talven ja kevään mittaan vaikeiden neuvottelujen tuloksena. Palkankorotukset noudattivat noin 3,2 prosentin linjaa kahdelle vuodelle.

− Mitään akuuttia tarvetta avata työehtosopimuksia ei ole olemassa. Pandemia on globaali kriisi, jota ei hoideta palkkoja alentamalla. Keskustelu on ennenaikaista, Eloranta viittaa Teknologiateollisuuden varovaisiin kannanottoihin aiheesta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)