Maksuviiveitä oli yli 20 000 yrityksellä ja kasvua on erityisesti niillä, joilla on maksuviiveitä jo ennestään. Yleinen kustannustaso, korkojen nousu ja korkeat energiahinnat vaikuttavat lähes poikkeuksetta nyt koko yrityskenttään.
Liikevaihtoluokittain mitattuna suuremmissa yrityksissä maksuviiveellisten yritysten lukumäärä on kasvanut kolme prosenttia edelliseen vuosineljännekseen verrattuna.
Maksuviiveellisten yritysten osuus on noussut koko Suomessa luukuun ottamatta Kainuuta ja toimialakohtaisessa tarkastelussa majoitus- ja ravitsemusalan yrityksissä maksuviiveet ovat nousseet prosentin edelliseen vuosineljännekseen verrattuna.
– Tutkimuksemme mukaan maksuviiveellisten yritysten prosentuaalinen osuus on korkeimmalla tasolla sitten koronan puhkeamisen. 5,9 prosentilla kaikista Suomen yrityksistä on maksuviiveitä. Osuus on noussut tämän kolmannen vuosineljänneksen aikana, mikä on poikkeuksellista verrattuna aikaisempiin vuosiin. Yleensä suhteellisesti eniten maksuviiveellisiä yrityksiä on alkuvuodesta ja osuus laskee loppuvuotta kohden, Intrumin myyntijohtaja Juha Iskala toteaa.
Monet yritykset ovat nyt huolissaan energian hinnan ja korkojen noususta ja niiden vaikutuksesta yritysten kannattavuuteen.
– Erityisesti korkotason nousun on povattu paljastavan kannattamattomia ja velkaantuneita ”zombie”-yrityksiä, jotka nollakorkojen aikana ovat kyenneet toimimaan, mutta rahoituskustannusten kasvaessa niiden toimintaedellytykset heikkenevät nopeasti ja todennäköisesti moni tällaisista yrityksistä paljastuu elinkelvottomiksi, Iskala sanoo.
Intrum julkaisee neljännesvuosittain yritysten maksuviiveiden kehitystä kuvaavan raportin pohjautuen yhtiön omaan dataan yli 340 000:sta suomalaisesta yrityksestä. Tämän raportin data on kerätty ajanjaksolta 1.7. – 30.9.2022.