Ukrainan sotilaita ja lennokkisuojilla varustettu ajoneuvo Oleksandrivkan alueella. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / ED JONES

Yllätys Moskovasta? Venäjä joutuu miettimään sodan lopettamista

Asiantuntijoiden mukaan hyökkäyssota Ukrainassa alkaa käydä Kremlille sietämättömän kalliiksi suhteessa saavutuksiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Arvostettujen sota-asiantuntijoiden mukaan aika ei näytä enää olevan Moskovan puolella Ukrainan sodassa. Tällä voi olla vaarallisia seurauksia Euroopassa.

IISS-ajatushautomon Venäjään ja Euraasiaan keskittyvä vanhempi tutkija Nigel Gould-Davies arvioi sodan siirtyneen hiljattain uuteen vaiheeseen. Tähän mennessä pitkittyvän kulutussodan on yleisesti katsottu hyödyttävän Venäjää. Nyt asetelma on kuitenkin muuttunut.

Nigel Gould-Davies toteaa IISS:n analyysissään, että Yhdysvaltain, Euroopan ja Kiinan viime aikojen ratkaisut ja poliittiset linjaukset sekä Venäjän sisäisten paineiden kasvu ovat alkaneet muuttaa Kremlin laskelmaa sodasta.

Vaikka arvio kuulostaakin äkkiseltään hyvältä Ukrainan kannalta, on tilanteen vaarallisena seurauksena Gould-Daviesin mukaan Moskovan halu haastaa lännen päättäväisyyttä Ukrainan tukemisessa yhä riskialttiimilla tavoilla.

– Tämä eskaloituu varmasti ellei Eurooppa vastaa, tutkija toteaa.

Samaa mieltä on Ukrainan sodan asiantuntijana tunnetuksi tullut Rob Lee.

Rintamalla toistuvasti vieraillut FPRI-ajatushautomon vanhempi tutkija sanoo Venäjän lähestyvän tulevina kuukausina pistettä, jossa sen on päätettävä jatketaanko sotaa.

Leen mukaan koko Itä-Ukrainan Donetskin alueen valtaaminen edellyttäisi uutta liikekannallepanon aaltoa tai jotakin muuta muutosta Venäjän nykyiseen lähestymistapaan. Asiantuntija jatkaa, että tämänkin tavoitteen strateginen arvo on kyseenalainen.

-[Venäjän joukkojen rintamalla suosimat] soluttautumistaktiikat käyvät todennäköisesti tehottomammiksi talven aikana. Ukrainan iskut syvälle lisäävät sodan kustannuksia Venäjälle ja Yhdysvaltain tuen kasvu voi haastaa entisestään Venäjän kykyä jatkaa sodankäyntiä, Rob Lee listaa X:ssä kommenttina Nigel Gould-Daviesin analyysiin.

Mikäli Moskova päättää kaikesta huolimatta jatkaa sotaa pitkälle ensi vuoteen, kertoo se tutkijan mukaan siitä, että Kreml on valmis hyväksymään kasvavan riskin pysyvistä vahingollisista seurauksista saadakseen varsin kyseenalaista strategista hyötyä.

Rob Lee on Gould-Daviesin kanssa samoilla linjoilla siitä, että asetelma saattaa johtaa entistä aggressiivisempaan venäläistoimintaan. Tarkoituksena olisi pelotella Ukrainan tukijoita vähentämään tukea ja estää tuen perille pääsyä.

– Kun otetaan huomioon [Venäjän diktaattori Vladimir] Putinin pakkomielle Ukrainasta ja Venäjän kyky sietää kovia tappioita, tulisi meidän olla silti valmiina siihen, että sota jatkuu pitkälle vuoteen 2026. Ukrainan prikaatien vahvuuden parantaminen ja ulkomaisen tuen jatkuminen ovat edelleen kriittisen tärkeitä.

LUE MYÖS:
Venäjän vaarallinen käänne: Tämä vaatii liikekannallepanon

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)