Yle: Puoli miljoonaa suomalaista sijoittaa kryptovaluuttoihin

Yleistyminen kytkeytyy osin Donald Trumpin valintaan Yhdysvaltain presidentiksi.
Kryptovaluutta bitcoinin tunnus älypuhelimessa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kryptovaluutta bitcoinin tunnus älypuhelimessa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kryptovaluutat ovat valta­virtaistuneet Suomessa viime vuosina hyvin nopeasti, kertoo Yle.

Kryptoalan toimijoiden Norstatilla teettämän kyselytutkimuksen mukaan kryptovaluuttoja omistaa jopa 11 prosenttia aikuisista eli peräti puoli miljoonaa suomalaista.

Kryptosijoittamisen yleistymiselle on paljon syitä, mutta monet niistä kytkeytyvät tavalla tai toisella Donald Trumpin valintaan Yhdysvaltain presidentiksi.

– Trump puhuu kryptoista, varapresidentti J.D. Vance puhuu kryptoista, koko hallinto puhuu kryptoista ja sävy on positiivinen, missä on iso kontrasti aiempaan, sanoo Aalto-yliopiston tutkijatohtori, taloustieteilijä Ville Savolainen Ylelle.

Suuri huomio ja kevenevä sääntely ovat tuoneet lisää sijoittajia ja rahaa kryptovaluuttamarkkinoille. Se taas on ruokkinut kurssien nousemista. Nousevat kurssit puolestaan houkuttelevat lisää sijoittajia

Savolaisen mukaan kryptosijoittamisen yleistymistä on tukenut myös EU:n viime vuonna voimaan tullut kryptoasetus, joka selkeytti sääntelyä Euroopassa. Se on parantanut esimerkiksi sijoittajansuojaa ja luottamusta kryptovälittäjiä kohtaan.

Tarvitsemme enemmän pääomaa, enemmän osaajia ja rohkeamman kasvun kulttuurin, Noora Fagerström sanoo.
Maaliskuun lopussa julkisyhteisöjen velka oli 255,1 miljardia euroa.
Tilastokeskuksen mukaan bruttokansantuotteen volyymi kasvoi 0,8 prosenttia vuonna 2025.
Mainos