Yle: Kausikortin ostanut voi vaatia hyvitystä bussilakon ajalta

Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan vaihtoehtoja voivat olla myös hinnanalennus tai voimassaolon jatkaminen.
Jalankulkijoita ja bussipysäkki Laajasaloon vievällä Linnanrakentajantiellä Helsingissä 3. maaliskuuta 2023. LEHTIKUVA / TEEMU SALONEN
Jalankulkijoita ja bussipysäkki Laajasaloon vievällä Linnanrakentajantiellä Helsingissä 3. maaliskuuta 2023. LEHTIKUVA / TEEMU SALONEN

Kausilipun ostanut kuluttaja voi vaatia hyvitystä linja-autolakon takia käyttämästä jääneistä päivistä, kilpailu- ja kuluttajaviraston johtava asiantuntija (KKV) Annina Huolman sanoo Ylelle.

– Kuluttajalle on mahdollista tarjota hinnanalennuksen vaihtoehtona myös lipun voimassaolon jatkamista, Huolman toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Osa paikallisliikenteen toimijoista on ilmoittanut maksavansa asiakkaille korvauksia käyttämästä jääneistä kuukausikorteista työtaisteluiden päätyttyä. Osa toimijoista ei maksa korvausta vedoten lakon aiheuttamaan ylivoimaiseen esteeseen.

KKV ei ota kantaa yksittäisten toimijoiden menettelytapoihin, vaan kommentoi aihetta yleisellä tasolla.

Huolmanin mukaan on tärkeää erottaa, milloin puhutaan palvelun virheen hyvittämisestä ja milloin vahingonkorvauksesta. Jos sovittua palvelua ei ole saatavilla, kuluttaja on oikeutettu hyvitykseen siltä osin kuin ostettua palvelua ei ole voinut käyttää.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kausilipun ostanut voi saada lipulle lisäaikaa tai alennusta, jos hänen normaalisti käyttämänsä linja-auto ei kulje. Tätä oikeutta ei voi Huolmanin mukaan poistaa ylivoimaisen esteen perusteella sopimusehdoissa, koska se olisi kohtuutonta.

KKV:n mukaan kuluttajalla ei pääsääntöisesti ole oikeutta vahingonkorvaukseen tilanteessa, jossa hän on joutunut turvautumaan esimerkiksi taksiin päästäkseen määränpäähänsä.

 

Pitkillä matkoilla pelkkä sähkö ei riitä.
Kolareissa korostuu yllättävä tekijä.
Renkaat kannattaa valita vuodenajan mukaan.
Mainos