Yle: Autoilijoille tuhansia maksuja vuosittain kännykän käytöstä

Puhelimen käyttö aiheuttaa paljon läheltä piti -tilanteita ja kolareita.
Poliisiviranomaisia Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Poliisiviranomaisia Helsingissä. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Poliisin datan mukaan kännykän käyttö on selkeä riski liikenneturvallisuudelle.

Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunnat kertovat puhelimen käytön olevan taustariskinä keskimäärin vähintään 3–5 kuolonkolarissa joka vuosi. Tieliikenneonnettomuuksissa kuolee vuosittain kaikkiaan noin 200 ihmistä.

Poliisi voi rapsauttaa kännykän pidosta kädessä ajon aikana sadan euron liikennevirhemaksun. Viime vuonna niitä kirjoitettiin lähes 6 600 kappaletta, kertoo Yle.

Kuljettajan kännykän käyttö ratin takana aiheuttaa myös yllättävän paljon läheltä piti- tilanteita ja jopa kolareita liikenteessä.

Vakuutusyhtiö Lähi-Tapiolan teettämän kyselyn mukaan vajaa viidesosa suomalaisista on joutunut liikenteessä vaaratilanteeseen, kun kuljettaja on näppäillyt tai käsitellyt puhelinta ajon aikana. Kuskeista 14 prosenttia kertoi joutuneensa läheltä piti -tilanteeseen ja kolme prosenttia peräänajokolariin tai muuhun onnettomuuteen.

Eniten parkkipaikkojen vähäisyydestä kärsivät kaupunkien keskustoissa asuvat, kertoo kysely.
Poliisin tietoon on touko-kesäkuun aikana tullut kuusi tapausta.
Vika ei ole anturissa vaan siinä, mihin se on autossa sijoitettu.
Mainos