Wille Rydman jättää tutkintapyynnön poliisille

Kansanedustaja ennakoi raskasta oikeusprosessia.
Wille Rydman. / LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Wille Rydman. / LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kansanedustaja Wille Rydman sanoo jättävänsä todennäköisesti ensi viikon aikana tutkintapyynnön 19. kesäkuuta julkaistusta Helsingin Sanomien artikkelista.

– Jos kaikki tarvittava materiaali on vain siihen mennessä saatu kerättyä kasaan, tulen ensi viikon lopulla jättämään poliisille tutkintapyynnön minusta esitetyistä järkyttävistä väitteistä ja niiden julkaisemisesta, Wille Rydman kirjoittaa Facebook-julkaisussaan.

– Edessä lienee raskas prosessi, mutta en tietenkään voi jättää asiaa sikseen. Kyseessä on mahdollisesti yksi kaikkein synkimmistä luvuista suomalaista lehdistöhistoriaa, Rydman jatkaa.

Wille Rydman on kiistänyt HS:n artikkelissa esitetyt väitteet. Hän erosi sen julkaisun jälkeen kokoomuksen eduskuntaryhmästä.

Rydman erosi lisäksi Helsingin kokoomuksen valtuustoryhmän jäsenyydestä ja luopui luottamustehtävistään toistaiseksi.

 

Varusmiesten viikonlopputöistä ansaittavat tulot saisivat vähentää sotilasavustusta enintään puolella, esittävät Heikki Autto ja Sofia Vikman.
Yli sata luottamushenkilöä sai vuoden aikana yli 20 000 euroa palkkioita ja korvauksia
Tapio Määttä pitää ongelmallisena, jos ministeri ryhtyy arvioimaan yksittäisiä tutkimushankkeita ideologisin perustein.
Mainos