Wagner-johtaja arvioi: Vastaisku alkaa muutaman viikon kuluessa

Jevgeni Prigozhin kehottaa Venäjän asevoimia varautumaan koviin taisteluihin.
Ukrainan panssariajoneuvoja matkalla etulinjaan Bahmutin lähellä. / LEHTIKUVA / AFP / ARIS MESSINIS
Ukrainan panssariajoneuvoja matkalla etulinjaan Bahmutin lähellä. / LEHTIKUVA / AFP / ARIS MESSINIS

Venäjän Wagner-palkkasotilaita johtava Jevgeni Prigozhin on valittanut toistuvasti joukkojensa vaikeista olosuhteista Donetskissa sijaitsevan Bahmutin kaupungin ympäristössä.

Prigozhinin mukaan Venäjän puolustusministeriön ”hirviömäinen byrokratia” ja puutteelliset ammustoimitukset häiritsevät etenemistä alueella. Wagner-johtaja on riidellyt näkyvästi maansa sotilasjohdon kanssa jo kuukausien ajan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Länsimaisten asiantuntijoiden mukaan alkaa näyttää siltä, etteivät venäläisjoukot pysty saartamaan Bahmutin kaupunkia. Rynnäköt ovat pysähtyneet kovin tappioin ukrainalaisten ankaraan vastarintaan.

Jevgeni Prigozhin kuvailee tuoreella ääniviestillään kuluvan vuoden näkymiä ”sumuisiksi”. Hän ennakoi Ukrainan aloittavan mittavan vastahyökkäyksen ehkä jo muutaman viikon kuluessa.

– Meidän on keskityttävä yhteen asiaan, voittamiseen. Rintamalinjasta on pidettävä kiinni. Meidän on katsottava eteenpäin ja unohdettava kaikki erimielisyydet ja vihanpidot, Prigozhin sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Wagner-johtaja väittää juonittelun ja Venäjän johdon sisäisten konfliktien häirinneen sotatoimia. Jevgeni Prigozhin kehottaa Venäjän asevoimia varautumaan tuleviin vastahyökkäyksiin ja niiden torjumiseen.

– Uskon, että meillä on pari viikkoa aikaa valmistautua niihin. Ja jos emme tee näin, niin myöhemmin tulee olemaan liian myöhäistä ”juoda Borjomia”, kuten sanotaan, Prigozhin toteaa viitaten terveellisenä pidettyyn georgialaiseen kivennäisveteen.

Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Ukrainalaistiedustelu vielä arvioi aiheutettujen tuhojen laajuutta.
Suurta haupitsia voidaan käyttää voimakasta tulenkäyttöä edellyttäviä kohteita vastaan.
Mainos