Vladimir Putinin luottomies huolestui maineestaan – kiistää johtavansa palkkasotureita

Hakkeroitujen tiedostojen mukaan Jevgeni Prigozhin tehtailee kanteita Wagner-uutisoinnista.
Jevgeni Prigozhinin väitetään värväävän videolla vankeja liittymään Wagner-ryhmään. Kuvakaappaus videolta: TWITTER
Jevgeni Prigozhinin väitetään värväävän videolla vankeja liittymään Wagner-ryhmään. Kuvakaappaus videolta: TWITTER

Syyskuussa sosiaaliseen mediaan ilmestyi video, jossa tiettävästi presidentti Vladimir Putinin luottomieheksi kuvailtu Jevgeni Prigozhin oli värväämässä venäläisen vankilan pihalla vankeja liittymään yksityiseen palkka-armeija Wagneriin.

Vangeille luvattiin pääsyä vapauteen, jos he lähtevät taistelemaan Ukrainaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jutun alta löytyvää videota pidetään ensimmäisenä julkisena vahvistuksena sille, että Wagner-ryhmä on ”Putinin kokkinakin” tunnetun liikemies alaisuudessa. Siitä huolimatta Jevgeni Prigozhinin kiistää yhä yhteytensä pahamaineiseen palkka-armeijaan.

Uutissivusto The Intercept kertoo, että heikkenevästä maineestaan huolestunut Prigozhin tehtailee lakimiesarmeijansa kanssa jatkuvasti kunnianloukkauskanteita Wagner-yhteyksistä kirjoittavaa lehdistöä ja julkaisuja vastaan.

Yhtenä kohteena on myös itsenäisen Bellingcat-tutkijaryhmän perustaja Eliot Higgins. Bellingcat kertoi ensimmäisenä Prigozhinin yhteyksistä Wagneriin.

Hakkeroitujen tiedostojen mukaan catering-yrityksellään vaurastunut liikemies on käyttänyt useita amerikkalaisia ja brittiläisiä lakimiestoimistoja puhdistaakseen mainettaan venäläisenä sotapäällikkönä. Myös venäläinen Capital Legal Services on The Interecptin mukaan tiettävästi edustanut Prigozhinia. Huippulakitoimistolla on toimipisteet Moskovassa, Pietarissa ja Helsingissä.

Ukrainassa on arvioiden mukaan taistellut yli 20 000 Wagner-ryhmän palkkasotilasta. Ukraina on syyttänyt palkka-armeijan sotilaita sotarikoksista, kuten siviilien tappamisesta Butšassa.

Vaikka Prigozhin yhä kiistää yhteytensä Wagner-ryhmään ja jopa sen olemassaolon, on hänen profiilinsa noussut Venäjän mediassa. ”Putinin kokki” on esimerkiksi asemoitunut julkisuudessa kovan linjan kannattajaksi ja puolustusministeri Sergei Shoigun arvostelijaksi.

Poimintoja videosisällöistämme

Käänne uutisoinnissa on muuttunut viime aikoina.

– Valtion tiedotusvälineet alkoivat tunnustaa Wagnerin roolin, Prigozhinille myönnettiin Venäjän sankari-titteli ja hänelle avautui (media)tila hyödyntää Wagnerin menestystä Ukrainassa, kertoo Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) -tutkimusjärjestön entinen ohjelmapäällikkö Jack Margolin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hitaat rynnäkkövaunut yrittivät kuljettaa jalkaväkeä kohti Ukrainan asemia.
Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Ukrainalaistiedustelu vielä arvioi aiheutettujen tuhojen laajuutta.
Mainos