”Vladimir Putin antoi itse käskyn tuhota padon”

Miehittäjät olivat ukrainalaisten mukaan valmistelleet tekoa pitkään.
Vapaaehtoinen pelastaa kotieläimiä tulvavedeltä Hersonissa. AFP / LEHTIKUVA / ALEKSEY FILIPPOV
Vapaaehtoinen pelastaa kotieläimiä tulvavedeltä Hersonissa. AFP / LEHTIKUVA / ALEKSEY FILIPPOV

Ukrainan sotilastiedustelun mukaan Venäjän diktaattori Vladimir Putin antoi itse käskyn tuhota Kahovkan padon.

Ukrainan tiedustelu ja muut viranomaiset ovat varoittaneet jo pitkään venäläisten aikeista tuhota pato.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Miehittäjät virittivät padolle räjähteet käytännössä heti sen vallattuaan, koska he pelkäsivät Ukrainan vastaiskua ja valmistautuivat erilaisiin skenaarioihin. He valmistelivat tätä terroritekoa kauan ja tekivät hiljattain viimeiset päätökset sen panemisesta toimeen, Ukrainan sotilastiedustelun tiedottaja Andriy Jusov sanoo nv.ua-uutissivuston haastattelussa.

– Tällaiset tapahtumat ja toimenpiteet hyväksytään korkeimmilla tasoilla tehdyillä päätöksillä. Olen varma siitä, että Vladimir Putin itse antoi tämän määräyksen ja käskyn, Jusov jatkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän muistuttaa ukrainalaisten kertoneen jo kauan sitten, että venäläismiehittäjät olivat panostaneet padon. Tietoa lopullisesta päätöksestä ei kuitenkaan ollut etukäteen.

– Meillä ei ymmärrettävästi ollut tietoa siitä, milloin nappulaa painettaisiin.

Jusov vahvistaa julkisuudessa olleita väitteitä tulvaveden alle jääneistä venäläisasemista Hersonin alueella. Hänen mukaansa venäläiset eivät operaatioturvallisuussyistä tiedottaneet padon räjäyttämisestä omille joukoille etukäteen. Nyt joukkoja vedetään ukrainalaisten tietojen perusteella uusiin asemiin kauemmas itään ja etelään.

Ukrainalainen laskuvarjoupseeri kertoo Kurskin alueella olleen paljon pohjoiskorealaisia sotilaita.
Ukrainalaistiedustelu vielä arvioi aiheutettujen tuhojen laajuutta.
Suurta haupitsia voidaan käyttää voimakasta tulenkäyttöä edellyttäviä kohteita vastaan.
Mainos