Syyskuussa 2014 Krimin valtauksesta oli kulunut puoli vuotta ja Venäjä miehitti myös Luhanskia ja Donetskia. Venäjän presidentti Vladimir Putin ja Euroopan komission puheenjohtaja Jose Manuel Barroso kävivät puhelinkeskustelun.
Italialaisen La Repubblican mukaan Barroso kertoi tämän jälkeen EU-huippukokouksen osanottajille Putinin sanoneen hänelle, että Ukrainan pääkaupunki Kiova olisi helppo valloitettava.
Barroso oli kysynyt Putinilta Venäjän joukoista itäisessä Ukrainassa.
– Siitä ei ole kyse. Mutta jos haluaisin, voisin ottaa Kiovan kahdessa viikossa, Vladimir Putin oli todennut.
Tieto herätti suurta huomiota niin huippukokouksessa kuin julkisuudessakin maailmalla. Kreml arvosteli jutun julkitulon jälkeen sen olevan vastoin diplomaattisia käytäntöjä ja irti kontekstista. Puhelun sisältöä Kreml ei kiistänyt.





