Viron puolustusministeri Hanno Pevkur. / LEHTIKUVA / AFP / STEFANI REYNOLDS

Viron puolustusministeri: Mitä vahvempi itäraja, sitä enemmän turvassa on muu Eurooppa

Hanno Pevkur painottaa, ettei väliä ole testaako Venäjä Natoa Suomen Lapissa, Baltiassa vai Puolassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Viron puolustusministeri Hanno Pevkur painottaa Münchenin turvallisuuskonferenssissa antamassaan haastattelussa Delfille, ettei Virolle tule yllätyksenä Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin varoitus siitä, että Venäjä aikoo ensi kesänä siirtää joukkonsa Valko-Venäjälle.

– Tässä ajatuksessa ei ole sinänsä mitään yllättävää, sanoo Pevkur lisäten, että Venäjä käyttää Valko-Venäjää tarpeidensa mukaan ja suurhyökkäyksen alusta lähtien maa muodostanut yhden mahdollisen hyökkäyssuunnan.

Zelenskyin ajatusta Euroopan yhteisestä armeijasta kommentoi Pevkur sanomalla, että Naton osana Ukraina voisi ottaa kantaakseen laajemmin eri velvoitteita Euroopassa, kuten ukrainalaiset ovat itsekin ehdottaneet.

– Se on selvää, että ukrainalaisilla on satojatuhansia taistelukokemusta omaavia taistelijoita ja heidän armeijansa koko ei varmastikaan rauhanaikana paljon pienene, joten kykyä heillä on.

Natolla on armeija ja yhteiset puolustussuunnitelmat huomauttaa Pevkur ja sanoo, että kysymys on ainoastaan siitä, millainen rauhanneuvotteluiden lopputulos on ja millaiset ehdot siinä osapuolille asetetaan.

– Tästä syystä me olemme koko ajan sanoneet, ja olen myös täällä [Münchenissä] kaikissa tapaamisissani sanonut, että tulee ymmärtää, ettei kestävä rauha ole mahdollinen Ukrainassa ilman Ukrainan ja Euroopan osallisuutta. Koska Eurooppa on se, joka on asettanut pakotteet Venäjälle, ja Eurooppa on se, joka vastaa ukrainalaissotilaiden koulutuksesta. Eurooppa on se, joka aseistaa Ukrainaa, ja Ukraina on se, joka haluaa Euroopan unionin jäseneksi, painottaa Pevkur.
”Kun itäraja on taattu, ovat Berliini ja Pariisi turvassa”

Zelenskyi esitti puheessaan, että Ukraina, Baltian maat ja Suomi muodostavat voimakkaimman puolustuslinjan Euroopassa. Pevkur on samaa mieltä.

– Se on tarkalleen se, mitä olen koko ajan sanonut, että me olemme Naton ulko-ovi. Kun meidän itärajamme on turvallinen ja puolustettu, myös Berliinissä ja Pariisissa on turvallista.

Pevkur painottaa, että keskeisin kysymys on, kykeneekö Nato puolustamaan itseään kokonaisuutena.

– Tässä mielessä ei ole väliä, yrittää Venäjä testata Natoa jossakin Suomen Lapissa tai Baltiassa tai Puolassa. Fakta on se, että me reagoimme siihen kaikki yhteisesti ja fakta on se, että mitä vahvempi itärajamme on, sitä enemmän turvassa ovat kaikki Naton jäsenet.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)