Virolaiseverstin mukaan kummallakaan sodan osapuolella ei ole selkeää ylivoimaa

Eversti Tarmo Kundla kuvaa Ukrainan sotaa näännytyssodaksi.
Panssarivaunut osallistuvat sotilasharjoitteluun lähellä rintamaa Donetskin elokuussa 2023. AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV
Panssarivaunut osallistuvat sotilasharjoitteluun lähellä rintamaa Donetskin elokuussa 2023. AFP / LEHTIKUVA / ANATOLII STEPANOV

Etulinja Ukrainan sodassa ei ole merkittävästi muuttunut tämän viikon aikana, katsoo virolainen eversti Tarmo Kundla Viron yleisradio ERR:ssä. Kundla toimii Viron puolustusvoimien operaatio-osaston päällikkönä.

Kundla kuvaa Ukrainan sotaa näännytyssodaksi ja katsoo, että kummallakaan osapuolella ei ole tässä vaiheessa selkeää etulyöntiasemaa.

Kuluvan viikon aikana Venäjän kerrotaan suorittaneen päivittäin 30-40 hyökkäystä.

Kundlan mukaan aloitteet ovat kuitenkin Ukrainalla, joka on pyrkinyt suorittamaan monenlaisia hyökkäyksiä muun muassa väijytyksiä Dnepr-joen yli Hersonissa ja jalkaväen hyökkäyksiä Bakhmutiin. Kundlan mukaan tällaiset hyökkäykset on suunniteltava hyvin.

– Puolustuslinjat on kaapattava uudelleen, ja tämä on erittäin, erittäin vaikea tehtävä, Kundla sanoo.

Venäjä on muuttanut valtaamiaan alueita puolustuskeskuksiksi, jonka lisäksi vahvoja puolustuslinjoja on suurimpien valtateiden varsilla. Liikenne- ja maatalousinfrastruktuurin viereen on myös perustettu logistiikkatukikohtia ja erilaisia rakennuksia on muutettu asutuksiksi sotilaille.

Kundla katsoo, että nopeaa päätöstä Ukrainan vastahyökkäykselle ei ole odotettavissa, vaikka Ukrainan asevoimilla onkin pieni aloite-etu.

Eri rintamien suhteilla voi myös olla vaikutus lopputulokseen.

– Se, mitä Koillis-Ukrainassa tapahtuu, voi määrittää onnistumisen tai epäonnistumisen etelässä ja päinvastoin, Kundla sanoo.

Ukrainan armeijan mukaan kohteet tukevat Venäjän asevoimia.
Dmytro Lubinetsin mukaan kyseessä on törkeä ja kyyninen kansainvälisen humanitaarisen oikeuden loukkaus.
Mainos