Pilvetön taivas Vantaalla 28. kesäkuuta 2023. LEHTIKUVA / RITVA SILTALAHTI

Viikonloppuna luvassa rankkasateita – Lapissa jopa räntää

Sade ja ukkoskuuroista huolimatta sää pysyy lämpimänä ja auringon paistaessa voi helleraja ylittyä, kunnes viikonloppuna viilene.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Keskiviikkona, torstaina ja perjantaina edessä on räväköitä sade- ja ukkoskuuroja sekä paikoin helteitäkin, kertoo Foreca. Sää alkaa viiletä loppuviikosta pohjoisesta alkaen.

Keskiviikkona sateet ovat Turun ja Porin alueella sekä Seinäjoella, mutta siirtyvät torstaiksi idemmäs.

– Edelleen voi tulla paikallisesti hyvin rankkoja sateita maan keski- ja itäosassa sekä pohjoisen Suomen eteläosassa, ukkosiakin esiintyy. Todennäköisesti kuitenkin torstain salamamäärä jää keskiviikkoa pienemmäksi, arvioi Forecan meterologi Markus Mäntykannas.

– Jos aurinko paistaa, niin keskiviikkona oikeastaan lähes koko maassa voidaan mennä hellelukemille, aivan rantaviivan tuntumassa sekä Pohjois-Lapissa voi olla aavistukseen viileämpää, lisää Mäntakannas.

Perjantaina sadealue pienenee ja Etelä-Suomessa on helteistä. Sade- ja ukkoskuuroja esiintyy erityisesti maan keski- ja itäosassa. Etelässä ja lännessä sekä suuressa osassa Lappia on tämän hetken ennusteen mukaan poutaista.

– Lämpötilat alkavat laskea kuurosaderintaman pohjoispuolella maan pohjoisosassa. Päivälämpötilat ovat siellä 15–24 asteessa. Helteet ovat tässä vaiheessa enemmänkin Etelä- ja Länsi-Suomen asiaa.

Lauantaina taas edessä ovat rankkasateet. Etelä- ja Keski-Suomessa lämpötilat ovat  20 asteen tienoilla, rankkasateissa on viileämpää. Mäntykannas muistuttaa, että voimakkaat sade- ja ukkoskuurot voivoat pudottaa lämpötilaa rajusti, jopa 10 asteella.

– Vettä voi tulla reilusti laajalle alueelle etelään ja lounaaseen, sadekertymät saattavat olla yli 20 millimetriä. Tällaisia laaja-alaisia ja runsaita sateita ei ole nähty pitkään aikaan, joten tästä voisi tulla helpotusta kuivuuteen,

Mäntykannas muistuttaa, että sadekuurot muodostavat liikenteessä selvän vesiliirron riskin.

– Lisäksi vesillä sade- ja ukkoskuuroihin voi liittyä voimakkaita ukkospuuskia. Sadetutkaa kannattaa seurata, Markus Mäntykannas sanoo.

Sunnuntaina viilenee ja kuurosateita voi olla siellä täällä. Keski- ja Pohjois-Suomessa päivälämpötilat ovat sunnuntaina laajalti alle 20 asteessa, mutta Lounais-Suomessa saatetaan vielä paikoin yltää 25 asteen tienoille.

– Lapissa sää menee tämän hetken ennusteen mukaan niin viileäksi, että maanantain vastaisena yönä voi olla jopa yöpakkasta ja laajalti hallaa Pohjois-Suomessa, joten tulossa on aikamoinen tiputus hellelukemista. Jossain tunturinlaella voidaan pohjoisimmassa Lapissa nähdä jopa räntää kuurosateissa maanantain vastaisena yönä, Markus Mäntykannas toteaa.

 

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)