Viikko alkaa sateisena, lunta voi kertyä 25 senttiä

Sateiden jälkeen saatetaan ylittää 20 lämpöasteen raja.
Pyöräilijä harmaassa sadesäässä. LEHTIKUVA / ANTTI HÄMÄLÄINEN
Pyöräilijä harmaassa sadesäässä. LEHTIKUVA / ANTTI HÄMÄLÄINEN

Viikko alkaa sään osalta vaihtelevissa merkeissä. Sateita tullaan näkemään vetenä, lumena ja räntänä, kertoo Foreca.

Maanantai on laajalti sateinen päivä. Maan etelä- ja keskiosien yli liikkuu matalapaineen keskus ja siihen liittyvä sadealue kohti itää. Etelässä sadetta tulee aamulla vähäisesti, keskisosissa enemmän. Lapin sää on poutainen.

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun suunnilla sade tulee lumena. Sitä voi kertyä sunnuntain ja maanantain aikana yhteensä jopa 10–25 senttiä.

Maanpinnan ollessa plussalla lumipeite ei kuitenkaan jää maahan pitkäksi aikaa.

Tiistaiaamuna Etelä-Suomen sää on sateinen, maan keskiosissa pilvipoutainen ja Lapissa laajalti aurinkoinen. Sadealue liikkuu päivän edetessä pohjoista kohti muuttaen sään etelästä alkaen aurinkoiseksi.

Korkeat lämpötilat ovat sateiden hälkeen mahdollisia. Etelässä ja kaakossa voidaan yltää jopa 20 lämpöasteeseen ensimmäistä kertaa tänä vuonna.

Vappua kohti edetään ennusteen mukaan loppuviikolla vaihtelevassa säässä. Suuressa osassa maata nähdään sateita, pilvipoutaa ja aurinkoa. Sadekuurojen seassa voi esiintyä myös ukkosta.

Lämpöaallossa paahtuva Pariisi rakentaa valtavaa kaukokylmäverkkoa, joka nojaa Seine-joen veteen.
Loppuviikolla lämmin ilmamassa väistyy Suomen yltä.
Tukalat olot Budapestin lentokentällä voivat jopa vaarantaa lentoturvallisuutta, sanovat työntekijät.
Mainos