Vihreiden ehdotus periä vanhuksen hoivakuluja jälkikäteen hänen kuolinpesästään ei saa kannatusta kokoomuksessa.
Verde-lehdessä kansanedustaja Atte Harjanne sekä vihreiden Helsingin kaupunginvaltuutettu Suvi Pulkkinen esittävät mallia, jossa yhteiskunta ikään kuin lainaisi rahaa ikäihmisen hoitoon, ja hyvinvointialue perisi kustannuksia myöhemmin takaisin kuolinpesältä tai asunnon myynnin yhteydessä. Harjanteen ja Pulkkisen mukaan varallisuus jakautuu hyvin epätasaisesti myös eläkeläisten kesken.
– Moni pienituloinenkin eläkeläinen asuu velattomassa, satojen tuhansien eurojen arvoisessa asunnossa. Kyse ei kuitenkaan ole vain asunnoista. Varallisuutta on myös kesämökeissä, sijoitusasunnoissa, rahastoissa, osakesäästötileillä ja muissa sijoituksissa, he kirjoittavat.
Kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) toteaa, että vihreät veroavauksineen ovat liikkuneet vahvasti vasemmalle.
– Ei ole epäselvää mikä on Suomen vasemmistolaisin puolue. Kyllä ne vihreät keksivät ja kehtaavat.
– Aiemmin vihreät ehdotti extraveroa eläkeläisille, he kun ovat kuulemma nuoruudessaan saastuttaneet niin paljon, huomauttaa kansanedustaja Atte Kaleva (kok.).
– Missä on empatia, missä kiitollisuus maamme hyvinvoinnin rakentamisesta? hän kysyy.
”Elämäntyö valtiolle?”
Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, että hoivamaksut ovat jo nyt korkeat, eikä vanhukselle itselleen juuri käyttörahaa jätetä.
– Vihreät on taas ikäihmisen kukkarolla, ja nyt vieläpä sen jälkeen, kun hän on kuollut. Kuolinpesien omaisuutta ei saa sosialisoida! Hoivakodin asukas maksaa jo nyt 85 prosenttia nettotuloistaan ympärivuorokautisen hoivan maksuihin. Käyttörahaa jää alle 200 e /kk, sanoo Kauma.
– Seuraavaksi vihreät varmaan ehdottaa vanhuusveroa tai vanhuksen omaisuuden takavarikoimista valtiolle jo siinä vaiheessa, kun hän siirtyy hoivakotiin. Sukupolvien yhdenvertaisuutta ei rakenneta sillä, että otetaan ikäihmiseltä pois se, mitä hän on koko elämänsä ajan rakentanut, Kauma linjaa.
Lisäksi läheskään kaikki eläkeläisten omistusasunnot eivät olisi valtiolle mitään rahasampoja.
– Vihreiden malli johtaisi siihen, että vanhusten kannattaisi siirtää ennakkoperintönä tai muulla tavoin omaisuutensa pois jo hyvissä ajoin. Ja entä ne, joiden kuolinpesään jäisi vain huonokuntoinen asunto maaseudulla tai suuri velka jo ennen kuolemaa? Ehdotus on huonosti harkittu.
Kansanedustaja Jarmo Lindberg (kok.) ei pidä vihreiden ideaa oikeudenmukaisena.
– Aikanaan valtiolle kaikki verot työstään ja omaisuudestaan maksaneiden puolustuskyvyttömien vanhusten hoivamaksuista viedään valtiolle vielä jäljelle jäänyt omaisuuskin. Missä tässä on oikeudenmukaisuus? Teemmekö elämäntyömme valtiolle?
LUE MYÖS:
Vanhusten hoivakodeista löytyi vakavia puutteita, osa rikkoo perusoikeuksia
Vihreiden malli johtaisi siihen, että vanhusten kannattaisi siirtää ennakkoperintönä tai muulla tavoin omaisuutensa pois jo hyvissä ajoin. Ja entä ne, joiden kuolinpesään jäisi vain huonokuntoinen asunto maaseudulla tai suuri velka jo ennen kuolemaa? Ehdotus on huonosti harkittu.
— Pia Kauma (@PiaKauma) August 28, 2026
Seuraavaksi vihreät varmaan ehdottaa vanhuusveroa tai vanhuksen omaisuuden takavarikoimista valtiolle jo siinä vaiheessa, kun hän siirtyy hoivakotiin. Sukupolvien yhdenvertaisuutta ei rakenneta sillä, että otetaan ikäihmiseltä pois se, mitä hän on koko elämänsä ajan rakentanut.
— Pia Kauma (@PiaKauma) August 28, 2026
Ei ole epäselvää mikä on Suomen vasemmistolaisin puolue. Kyllä ne vihreät keksivät ja kehtaavat. https://t.co/teGcoYCnxp
— Timo Heinonen (@timoheinonen) August 27, 2026
Vihreät ehdottavat Merde-lehdessä, että hoivakuluja voisi jatkossa periä kuolinpesiltä. Aiemmin @vihreat ehdotti extraveroa eläkeläisille, he kun ovat kuulemma nuoruudessaan saastuttaneet niin paljon.
— Atte Kaleva (@AtteKaleva) August 27, 2026
Missä on empatia, missä kiitollisuus maamme hyvinvoinnin rakentamisesta?
Aikanaan valtiolle kaikki verot työstään ja omaisuudestaan maksaneiden puolustuskyvyttömien vanhusten hoivamaksuista viedään valtiolle vielä jäljelle jäänyt omaisuuskin. Missä tässä on oikeudenmukaisuus? Teemmekö elämäntyömme valtiolle? https://t.co/68t0Ak2aVR
— Jarmo Lindberg (@CharlesLindberg) August 27, 2026