Venäläisiä huijataan sotilaiksi: Näin rakennusmies voi päätyä rintamalle

Virkamiehen mukaan naiiveja ja tietämättömiä houkutellaan.
Kremlillä on uusi keino värväyslukujen kasvattamiseksi. AFP / LEHTIKUVA / ANGELOS TZORTZINIS
Kremlillä on uusi keino värväyslukujen kasvattamiseksi. AFP / LEHTIKUVA / ANGELOS TZORTZINIS

Venäjän armeijan värvääjät ovat ottaneet uudet keinot käyttöön saadakseen lisää sotilaita Ukrainan rintamalle, kertoo Moscow Times.

Uusi värväyskampanja perustuu valheellisiin työpaikkailmoituksiin. Maaliskuun jälkeen erilaisiin työpaikkapalveluihin on ilmestynyt tusinoittain ilmoituksia, joissa mainostetaan muun muassa rakennusmiehen, kuljettajan ja vartijoiden töitä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Todellisuudessa ilmoituksilla ei ole kuitenkaan mitään tekemistä edellämainittujen töiden kanssa.

Moskovan pormestarinviraston lähteiden mukaan ilmoitukset ovat osa Venäjän puolustusministeriön alihankkijoiden uuttaa kampanjaa. Tarkoituksena on kasvattaa värväyslukuja ja saada siten lisärahoitusta ministeriöltä.

Lähteiden mukaan alihankkijoilla ei ole oikeutta värvätä työntekijöitä pelkästään aseettomiin töihin.

– Se on selvästi sataprosenttinen huijaus, tiivistää eräs anonyymi virkamies.

Poimintoja videosisällöistämme

Kun työnhakijat ilmoittautuvat värväyskeskukseen, heidän eteensä lätkäistään työsopimus. Sen jälkeen käytännössä mikään ei estä esimerkiksi rakennusmiehen paikkaa hakeneen työnhakijan lähettämistä rintamalle.

Eräälle krasnodarilaismiehelle luvattiin 12 kuukauden työsopimus ja lentoliput Moskovaan allekirjoittamaan työsopimus. Perillä paljastui, että todellisuudessa sopimus oli toistaiseksi voimassa oleva – eikä Venäjän laki salli sopimuksen keskeyttämistä sodan aikana.

Lopulta mies päätyi kuitenkin allekirjoittamaan sopimuksen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Uudella huijauksella pyritään hyväksikäyttämään etenkin heikommassa asemassa olevia venäläisiä.

– Tyypillinen esimerkki huijatuksi tulleesta on maakunnista tuleva, naiivi, tahallisesti tietämätön ja sellainen, joka ei ole aiemmin ollut asepalveluksessa, virkamies kommentoi.

Siitä, miten hyvin kampanja on toiminut, ei ole tietoa. Viime viikolla Venäjän presidentti Vladimir Putin kuitenkin ilmoitti, että asevoimiin liittyy kuukausittain 60 000 uutta vapaaehtoista.

Alexander Stubb ja Volodymyr Zelenskyi keskustelivat tapauksesta.
Venäjä karkotti Britannian diplomaatin vakoilusyytösten takia.
Öljyn hinnannousun lisäksi tärkeä tekijä on myös ruplan kurssi.
Mainos