Puolan ulkoministeri Radoslaw Sikorskin mukaan Naton jäsenvaltioiden olisi valmisteltava pätevä vastaus sen varalle, jos Venäjän hybridihyökkäyksessä kuolee ihmisiä.
Varoitus ei ole uusi. Eurooppaa on kehotettu jo pitkään varautumaan siihen, että Venäjän sabotaasi-iskut ja muu varjosota käy yhä ”kineettisemmäksi”. Tällä tarkoitetaan suoraa toimintaa. Esimerkiksi Viron ulkomaantiedustelu arvioi jo keväällä 2024, että on ajan kysymys ennen kuin Venäjän operaatioissa lännessä tapetaan ihmisiä.
Sikorskin kommenteista tässä uutisoivan Financial Timesin tiedustelulähteiden mukaan Venäjä on nyt ottanut salamurhat osaksi siviilikohteisiin kohdistuvia iskusuunnitelmia Euroopassa. Kohteiksi voisivat joutua etenkin puolustusteollisuuden johtajat ja arvokkaat työntekijät. Tavoitteena on myös vaikuttaa mahdollisiin kohteisiin psykologisesti.
– Vaikutus syntyy pelkästään saamalla henkilö ajattelemaan, että hän voisi olla kohde. He haluavat ihmisten harkitsevan kahteen kertaan ennen ryhtymistä liiketoimiin Ukrainan kanssa, eräs tiedustelupalvelulähde kuvailee.
Radoslaw Sikorskin mukaan on yhä todennäköisempää, että Venäjä todella surmaa ihmisiä hybridi-iskulla Euroopassa. Vastaus vaatii konkreettisen ratkaisun tekemistä.
– Milloin tulemme siihen tulokseen, että Venäjä on mennyt liian pitkälle? Koska tässä on kyse päätöksestä. Mitään ennalta sovittua määritelmää ei ole, Sikorski avaa.
Ulkoministeri ei suostu ottamaan haastattelussa suoraan kantaa siihen, miten Naton pitäisi vastata, jos Venäjä tappaisi ihmisiä. Hän kuitenkin huomauttaa, että Puola ja Viro ovat vedonneet Naton 4. artiklan mukaisiin konsultaatioihin jo tapauksissa, joissa on ollut kyse venäläisten droonien ja hävittäjien tekemistä ilmatilaloukkauksista. Sikorski antaa ymmärtää, että ihmisuhreja vaativan iskun kohdalla olisi tehtävä enemmän.
Radoslaw Sikorski vaatii Euroopan maita vastaamaan Moskovan nykyiseen varjosotaan sulkemalla Venäjän konsulaatteja, rajoittamalla venäläisten diplomaattien oikeutta liikkua asemamaissaan sekä vähentämällä Venäjän diplomaattien määrää.
– Minulla ei enää ole konsulaatteja [suljettavaksi], mutta muilla niitä vielä on, Sikorski sanoo.
Puolan ulkoministerin mukaan kaikilta EU-alueelle matkaavilta venäläisiltä tulisi myös edellyttää biometrisiä passeja. Tämä ehkäisisi hänen mukaansa väärien henkilöllisyyksien turvin liikkuvien agenttien tuloa rajojen yli. Puola tukee myös venäläisille myönnettyjen turistiviisumien vähentämistä.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertoi viikonloppuna Ylen Ykkösaamussa, esittävänsä tämän viikon Eurooppa-neuvostossa, että turistiviisumien myöntäminen venäläisille lopetettaisiin Euroopassa kokonaan.
– Pelkäämme, että Venäjä pyrkii tekemään sabotaasitoimintaa Euroopan alueella. Miksi ihmeessä sitten päästämme heitä turisteina Euroopan alueelle, jossa he voivat vapaasti liikkua, Orpo sanoi.
Radoslaw Sikorski vaatii myös, että kaikki EU-maat nimeäisivät Venäjän aina kun saadaan riittävästi todisteita siitä, että se on ollut jonkinlaisen iskun takana.
LUE MYÖS:
Brittiasiantuntija VU:lle: Venäjä saattaisi ryhtyä terrori-iskuihin Suomessa