Venäläisellä TV-kanavalla vihjaillaan Saksan pommittamisella

Keskusteluohjelmassa vihjaillaan, ettei iskun tekijästä olisi tietoa.
Kuvakaappaus ohjelmasta. www.twitter.com//Gerachenko_en
Kuvakaappaus ohjelmasta. www.twitter.com//Gerachenko_en

Venäjän valtiollisen televisiokanava Rossija 1:n keskusteluohjelman osallistujat vihjailevat Saksan ”lyömisestä” sodassa.

Ukrainan sisäministerin neuvonantaja Anton Herashenko on julkaissut pätkän ohjelmasta käydystä keskustelusta Twitterissä englanninkielisellä tekstityksellä. Tallenne on katsottavissa tämän artikkelin lopussa.

– Huomio, Saksa! (Kremlin) propagandistit keskustelevat Saksan lyömisestä ja sanovat, etteivät tiedä, kuka sen teki, hän kirjoittaa tviittinsä yhteydessä.

Saksan ”lyömisestä” puhumisen yhteydessä yksi keskustelijoista sanoo, että hyökkääjästä ei olisi tietoa.

– Emme tiedä, kuka se oli. Saksalaiset pommittivat itsensä, yksi keskustelijoista sanoo.

OIKAISU 28.12.2022 kello 20.00: Korjattu artikkeliin, että ohjelmassa puhuttiin nykyisen Saksan ”lyömisestä”. Aiemmin artikkelissa luki virheellisesti, että ohjelmassa olisi keskusteltu natsi-Saksan lyömisestä toisessa maailmansodassa.

Venäjän johtaja vaikuttaa uppoutuneen Ukrainan sodan yksityiskohtiin tavalla, joka irtautuu yhä selvemmin todellisuudesta.
Venäjä voi yrittää kiristää muita Nato-maita siten, että Yhdysvallat pakottaisi liittolaisensa neuvottelemaan ja antamaan periksi.
Turvapaikan saaneelle venäläismiehelle ei vuokrattu asuntoa, koska hänen nimensä löytyi Venäjän ylläpitämältä listalta.
Mainos